79. rocznica akcji „Erntefest”. Uroczystości w Lublinie

pm erntefest08 2022 11 03 070505

W Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary największej egzekucji w historii wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych.

3 listopada 1943 r. niemieccy SS-mani i policjanci rozstrzelali na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku ponad 18 tysięcy Żydów.

O godz. 13.00 na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, przy rowach egzekucyjnych w miejscu, gdzie zrealizowano operację „Erntefest”, odbędzie się uroczystość, podczas której zostaną przypomniane fragmenty relacji ocalałych. Zostaną złożone kwiaty i symboliczne kamienie pamięci, a modlitewny hołd pomordowanym odda żydowski kator – Symcha Keller.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Muzeum na Majdanku w dniu rocznicy Aktion Erntefest

O godz. 18.00 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się  również debata z cyklu spotkań historyków zajmujących się tematyką Holokaustu oraz niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej.

Akcja Erntefest (czyli Dożynki) była wielką egzekucją, przeprowadzoną przez Niemców w dniach 3-4 listopada 1943 roku, podczas której zamordowano zdecydowaną większość więźniów żydowskich, którzy jeszcze przebywali w obozach na Lubelszczyźnie. „Główną areną tej egzekucji był Majdanek, gdzie 3 listopada rozstrzelano około 18 tys. Żydów. Kolejne 24 tys. osób podczas tej akcji Niemcy zabili m.in. w obozach w Trawnikach i w Poniatowej na Lubelszczyźnie. Łącznie życie straciło ok. 42 tys. ludzi” – mówi Wojciech Lenarczyk, kierownik Działu Historii w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Masowe egzekucje Żydów 3 i 4 listopada 1943 r. były ostatnim aktem planowej operacji eksterminacji Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa, dokonanej przez III Rzeszę w latach 1942-1943 pod kryptonimem „Aktion Reinhardt”. W jej wyniku Niemcy wymordowali około 2 mln Żydów z Polski, ale też deportowanych tu z innych państw Europy m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Holandii, Francji. Zagłada ludności żydowskiej dokonywała się głównie w trzech obozach śmierci – w Bełżcu, gdzie wymordowano ok. 440 tys. ludzi, w Sobiborze – ok. 180 tys., w Treblince – ok. 900 tys.

TSpi / PAP / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version