Kościół greckokatolicki w niedzielę 27 listopada wspomina św. Jozafata Kuncewicza. Był on XVII-wiecznym męczennikiem, orędownikiem unii brzeskiej – porozumienia zawartego pomiędzy Kościołem katolickim i Cerkwią prawosławną.
Był przełożonym klasztoru bazyliańskiego w Wilnie, arcybiskupem połockim, został zamordowany w 1623 przez przeciwnych unii prawosławnych mieszczan witebskich. Został beatyfikowany przez papieża Urban VIII w roku 1643 i kanonizowany przez papieża Pius IX w roku 1867.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie wystawy poświęconej prof. Michałowi Łesiowowi
W latach 1706-1916 trumna z jego szczątkami była przechowywana w Białej Podlaskiej. Obecnie zabalsamowane relikwie św. Jozafata znajdują się w ołtarzu bocznej nawy bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Św. Jozafat Kuncewicz stał się symbolem dialogu ekumenicznego. Jan Paweł II nazwał go apostołem pojednania. Patronował Polsce, Rusi i Litwie. W czasie powstania styczniowego ogłoszono Jozafata jego patronem.
Uroczysta liturgia poświęcona św. Jozafatowi Kuncewiczowi rozpocznie się o godzinie 13.00 w kościele pod wezwaniem właśnie św. Jozefata przy ul. Zielonej 3 w Lublinie.
W mszy weźmie udział bp greckokatolicki Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz olsztyńsko-gdański.
FiKar / opr. ToMa
Fot. wikipedia.org