Czas na mundial. W Katarze ruszają mistrzostwa świata

mid epa10314596 2022 11 20 100343

Dziś (20.11) o godzinie 15.00 rozpocznie ceremonia otwarcia mundialu w Katarze, która odbędzie się na 60-tysięcznym stadionie Al Bayt, oddalonym 40 kilometrów na północ od stolicy kraju Dohy. Obiekt jest nazwany na cześć namiotów używanych przez nomadów w Zatoce Perskiej. Podczas turnieju na ośmiu stadionach zostaną rozegrane 64 mecze.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej tradycyjnie zainauguruje pokaz przygotowany przez organizatorów, wezmą w nim udział znani artyści, ale ich nazwisk na razie nie ujawniono.

O 17.00 na murawę w meczu otwarcia wyjdą piłkarze Kataru oraz Ekwadoru. Jednym z arbitrów VAR będzie Polak – Tomasz Listkiewicz, syn byłego prezesa PZPN, także sędziego.

Polacy znaleźli się w grupie C. Pierwszy mecz rozegrają we wtorek 22 listopada, ich rywalem będzie Meksyk. Bilans dotychczasowych ośmiu meczów piłkarskich między reprezentacjami Polski i Meksyku, to trzy zwycięstwa, dwa remisy i trzy porażki. Bramki: 9-13 na niekorzyść Biało-Czerwonych.

W mistrzostwach globu nie zagra najlepszy piłkarz świata w mijającym roku, laureat Złotej Piłki. Napastnik reprezentacji Francji doznał kontuzji uda podczas sobotniego treningu w Dausze. Po szczegółowych badaniach okazało się, że Benzema potrzebuje przerwy. Selekcjoner Didier Deschamps postanowił zrezygnować z niego w kontekście mundialu. Wcześniej z powodów zdrowotnych z ekipy „trójkolorowych” wypadli Paul Pogba i N’Golo Kante.

Mundial w Katarze to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Jest to też pierwszy mundial, który zostanie rozegrany jesienią. To również ostatni mundial, w którym wezmą udział 32 drużyny. Na następnych mistrzostwach w 2026 roku liczba drużyn zostanie powiększona do 48 reprezentacji.

Katar został wybrany na gospodarza turnieju 2 grudnia 2010. Oprócz Kataru do organizacji mistrzostw kandydowały: Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone.
Wybór wywołał kontrowersje. W 2013 roku francuski magazyn „France Football” opublikował raport z wynikami dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy przyznania Katarowi organizacji mistrzostw świata w 2022 roku. Zdaniem dziennikarzy katarscy szejkowie „kupili” prawa do organizacji mistrzostw m.in. za obietnicę zainwestowania w klub piłkarski Paris Saint-Germain.

Obawy budziły też kwestie obyczajowe. Dwa dni temu FIFA potwierdziła prohibicję na stadionach mistrzostw świata w Katarze. Po dyskusjach między władzami kraju-gospodarza i FIFA podjęto decyzję o sprzedaży napojów alkoholowych jedynie w strefach kibica, innych miejscach dla fanów i licencjonowanych obiektach. Punkty sprzedaży piwa, które były rozlokowane na stadionach, zostaną usunięte. Kibicom na stadionach nadal będzie sprzedawane piwo bezalkoholowe. Jedynym miejscem, gdzie na stadionie będzie można kupić alkohol, będą loże, których cena zaczyna się od 22,5 tysiąca dolarów.

Fani piłki nożnej będą mogli kupić piwo w strefach kibica w Dosze, ale dopiero od 18.30 i to tylko cztery kufle na raz. Ponadto w hotelach i restauracjach posiadających licencje. Kibice będący pod wpływem alkoholu będą przewożeni do specjalnych stref na pustyni, gdzie mają trzeźwieć.

Podczas rozmów przed mistrzostwami w Katarze władze tego konserwatywnego muzułmańskiego kraju, miały akceptować złagodzenie przepisów odnośnie alkoholu. Ostatecznie jednak postawiły na swoim.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Exit mobile version