Trzy zabytkowe nagrobki zostały wytypowane do renowacji ze środków zebranych podczas tegorocznej 36. kwesty prowadzonej na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. To nagrobki z najstarszej części nekropolii, z pierwszej połowy XIX wieku.
– Podczas poprzednich 35 kwest udało się zabrać pieniądze na konserwację ponad 300 nagrobków – przypomina kwestujący przy ul. Lipowej Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. – 21 października odebraliśmy prace przy czterech nagrobkach, które zostały sfinansowane z kwesty ubiegłorocznej. Zostały też wstępnie wytypowane nagrobki do prac konserwatorskich w roku 2023, trzy dokładnie. Nagrobki takich rodzin, którymi się już nikt nie opiekuje. Rodziny Holzerów, Wandy Łysakiewicz i Konstancji Gerlicz.
Jak dodaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dzięki współpracy z Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej udało się wykonać prace przy nagrobku Władysława Barwickiego. Natomiast wiosną przyszłego roku rozpocznie się renowacja nagrobka Jana Mincla, uwiecznionego na kartach powieści „Lalka” Bolesława Prusa.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzieła kultury najstarszej nekropolii przy ul. Lipowej
Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie powstał w 1794 roku. To najstarsza nekropolia w regionie i jedna z najstarszych w kraju.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski