KUL zainaugurował działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą

img 20221016 151550 2022 11 05 193312

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował w sobotę działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą. Chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 300 osób z 11 krajów. Przygotowano dla nich sześć kursów podnoszących kompetencje zawodowe.

CZYTAJ: KUL przeszkoli 300 osób z 11 krajów. Ruszają kursy dla Polonii i Polaków za granicą

KUL przekazał w komunikacie, że uczestniczący w inauguracji studium minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na ogromny potencjał uczelnianego projektu, którego uruchomienie zbiegło się z przyjęciem przez parlament ustawy o powołaniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

„Polska może oferować Polonii i Polakom więcej niż w czasach przeszłych, a inauguracja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą jest tego przykładem” – zaznaczył Czarnek.

Przez najbliższe sześć miesięcy profesorowie KUL, eksperci w poszczególnych dziedzinach poprowadzą kursy, jakie przygotował uniwersytet w ramach działalności Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski mówił, że docenia gotowość Polonii do nauki oraz osobistego rozwoju. „Propozycja, z którą dotarliśmy do Państwa została przyjęta nie tylko z ogromną aprobatą, ale przede wszystkim spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest nas ponad trzysta osób z 11 krajów” – poinformował rektor KUL.

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak mówił o potrzebie tworzenia silnych lobby wśród rodaków. „Bycie patriotą to bycie ambasadorem naszego kraju. Przekazujcie polskość dzieciom, wnukom, rozmawiajcie w języku ojczystym, pamiętając że stanowimy jedność bez względu na to, gdzie jesteśmy” – podkreślał Dziedziczak, cytowany w komunikacie uczelni.

W roku akademickim 2022/2023 Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą uruchomiło 6 kursów, podnoszących kompetencje zawodowe (Nowe media i komunikacja, Promocja kultury polskiej, Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym; Poradnictwo i strategie wspierające i profilaktyka zachowań ryzykownych). Uczelnia podała, że w przygotowaniu są kolejne kursy, do których rekrutacja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version