Lubelskie: 90 procent samorządów zgłosiło chęć dystrybucji węgla dla swoich mieszkańców

314447727 463695025866109 8548862608293417217 n 2022 11 05 162229

Dziewięćdziesiąt procent samorządów z Lubelszczyzny zgłosiło chęć dystrybucji węgla dla swoich mieszkańców – wśród nich jest Opole Lubelskie. Zgodnie z ustawą o preferencyjnym zakupie paliwa stałego, która weszła w życie dwa dni temu, samorządy będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż półtora tysiąca złotych za tonę.

CZYTAJ: Kolejne lubelskie samorządy angażują się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców

We wtorek (08.11) minie termin, w którym samorządy muszą zgłosić takie zainteresowanie rejestrując się na stronie cieplo.gov.pl.

– Potem konkretne spółki zajmujące się dystrybucją węgla będą się kontaktowały z poszczególnymi samorządami – mówi wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. – Między innymi jest lubelska Bogdanka, ale jest to również PGE Paliwa, Węglokoks, Grupa PGG. W ten sposób chcemy, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej otrzymać węgiel po dobrych cenach.

CZYTAJ: Rzecznik rządu: redystrybucja węgla przez samorządy ruszy w przyszłym tygodniu

Cena nie będzie przekraczała 2 tys. zł za tonę.

– Aby otrzymać węgiel, dany mieszkaniec będzie musiał się do nas zgłosić – wyjaśnia burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis. – Przede wszystkim złożyć wniosek do gmin. W przyszłym tygodniu uruchomimy nabór wniosków. Na podstawie tego wniosku będzie odpowiednia weryfikacja i wydawane będzie zaświadczenie, które umożliwi zakup tego węgla tutaj, w miejscu dystrybucji.

A miejsce to zlokalizowano w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Ożarowie Drugim, gdzie znajduje się odpowiednia infrastruktura załadunkowa i plac na około 500 ton.

W gminie Opole Lubelskie znajduje się około 3 tysięcy gospodarstw domowych ogrzewanych węglem.

ŁuG / opr. AKos

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version