„Melchiory 2022”: nagrody dla reportażystów Radia Lublin [AKTUALIZACJA]

20221117 182733 2022 11 17 192238

Nagrody dla dziennikarzy Polskiego Radia Lublin podczas odbywającej się w Warszawie Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2022”. Mariusz Kamiński zdobył nagrodę dla najlepszego reportażysty radiowego. Natomiast Magda Grydniewska otrzymała Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Mariusz Kamiński został nagrodzony Melchiorem w kategorii Reportaż za audycję „To ostatnie takie trio”.

– To ogromne wyróżnienie, z którego jestem bardzo dumny – mówi Mariusz Kamiński. – To kolejna cegiełka dołożona do tradycji i historii Lubelskiej Szkoły Reportażu. Reportaż, który otrzymał nagrodę, to historia pana Józefa, który wraz z przyjacielem i koniem, dwa razy w roku – wiosną i jesienią – orze ogródki przydomowe mieszkańcom okolicznych wsi. Jest to też historia, która wiążę się z tragedią, jaka spotkała pana Józefa. Chodzi tutaj o śmierć jego żony, która odeszła w dość niezwykłych okolicznościach. 

– Chciałbym podziękować panu Józefowi, że zaufał mi i pozwolił wejść w swój świat. Chciałbym też podziękować za atmosferę, jaka jest w redakcji, w rozgłośni, w Polskim Radiu Lublin, w Lubelskiej Szkole Reportażu – mówił odbierając nagrodę Mariusz Kamiński.

POSŁUCHAJ: 31.10.2021 Mariusz Kamiński „To ostatnie takie trio”

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grand Prix KRRiT otrzymały ex-aequo Magda Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Anna Paniszewa” oraz Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok za reportaż „Tola”. Reportaż „Anna Paniszewa” to poruszająca opowieść o zachowaniu ludzkiej godności w warunkach łamania praw człowieka przez białoruski reżim.

POSŁUCHAJ: 19.09.2021 Magda Grydniewska „Anna Paniszewa”

– To historia, którą najpierw przedstawialiśmy w informacjach Radia Lublin, kiedy cała Polska szukała pani Anny. Wiadomo było, że przekroczyła granicę polsko-białoruską i została aresztowana na Białorusi. Po wyjściu z więzienia, po kilku miesiącach spotkałyśmy się z panią Anną i wtedy opowiedziała swoją historię. Zaczęło się od Redakcji Informacji, a skończyło na Grand Prix – opowiada o nagrodzonym reportażu Magda Grydniewska.

Z kolei Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok została nagrodzona w kategorii Dokument za reportaż „Przewodniczka matek”.

W kategorii Inspiracja Roku nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski z TVP Katowice.

Przyznano także wyróżnienia: w Kategorii Dokument dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim” i Anny Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Wagner wraca do domu”, a w kategorii Reportaż dla Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż „Baca z siódmego nieba”.

Dwa wyróżnienia w kategorii Inspiracja Roku otrzymali: Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice i Monika Meleń z TVP Kraków. Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała jego reportażystka Urszula Żółtowska-Tomaszewska za niezwykłe oddanie swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory” jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

RyK / IAR / opr. ToMa

Fot. nadesłane

Exit mobile version