Minister apeluje do Unii o wyłączenie gospodarstw domowych z systemu handlu emisjami

dym 2022 11 19 191503

– Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała do Komisji Europejskiej o wyłączenie budynków gospodarstw domowych z unijnego systemu handlu emisjami – wynika z listu, do którego dotarła PAP. – Zmuszanie najbiedniejszych gospodarstw domowych do szybkich zmian w ogrzewaniu nie jest słusznym kierunkiem – dodała.

Chodzi o list minister Moskwy wysłany do przedstawicieli trzech unijnych instytucji – wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, europosła i głównego negocjatora Parlamentu Europejskiego ds. reformy ETS, unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 Petera Liese oraz wicepremiera Czech Mariana Jureczki. Czechy kierują pracami w Radzie Unii Europejskiej.

Informację o liście szefowej MKiŚ, jako pierwsza w sobotę podała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

W liście minister Moskwy, do którego dotarła PAP, szefowa resortu klimatu napisała, że Polska bardzo uważnie śledziła dyskusję na temat rozszerzenia unijnego systemu handlu emisjami (ETS) na transport i budynki „niestety z rosnącym niepokojem”.

Jak wskazała Anna Moskwa, Pakiet „Fit for 55” został przygotowany, zanim dotknęła nas globalnie pandemia i zanim Rosja rozpoczęła barbarzyńską wojnę w Europie. Podkreśliła, że nie wzięto pod uwagę skutków tych wydarzeń i konsekwencji dla poszczególnych państw członkowskich.

Jej zdaniem, znaleźliśmy się w „czasach kryzysu cen energii”. – Przygotowujemy się na ciężkie czasy i trudną zimę. Ceny węgla, ropy i gazu biją historyczne rekordy, czyniąc nasze gospodarstwa domowe jeszcze bardziej bezbronnymi w tych niespokojnych czasach – wskazała. Jak dodała, „chcemy, aby naszym obywatelom zimą było ciepło i bezpiecznie”.

CZYTAJ: Andrzej Duda: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu

– Z tego powodu gorąco apeluję o wyłączenie gospodarstw domowych z nowego systemu rynkowego (ETS-PAP), ponieważ ciepły dom zimą nie powinien być towarem rynkowym, ale prawem obywateli – podkreśliła minister. Przypomniała, że Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie tym rozszerzeniem i zaproponował wyłączenie budynków gospodarstw domowych z zakresu ETS.

– Nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi, dla których tworzymy polityki, ponieważ jest to sprzeczne z zasadami Unii Europejskiej. Nakładanie dodatkowych podatków (…), zwłaszcza zmuszanie najbiedniejszych gospodarstw domowych (…) do dokonywania szybkich zmian ogrzewania, nie jest słusznym kierunkiem i jest błędnym wyborem dla skutecznej polityki klimatycznej – podkreślił w liście minister Moskwa.

Parlament Europejski postuluje stworzenie nowego systemu handlu emisjami, który od 2024 r. obejmowałby paliwa przeznaczone dla komercyjnego transportu drogowego oraz budynków. Do 2029 r. miałby zostać z niego wyłączony transport prywatny i budynki mieszkalne.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version