MPK podpisało umowę z UMCS. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa w autobusach wodorowych i na stacjach

314393766 1185340775669204 2316950815733934268 n 2022 11 10 141400

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracują specjalny system, który zwiększy bezpieczeństwo np. w autobusach wodorowych czy na stacjach ich obsługi.

Umowę o współpracy w tej sprawie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisało z przedstawicielami uczelni. 

– Specjalne czujniki chcemy zastosować np. w punktach serwisowych autobusów wodorowych – mówi prezes MPK Tomasz Fulara. – Mamy świadomość, że ta technologia z punktu widzenia obsługi serwisowej musi być dopracowana. W trosce m.in. o bezpieczeństwo naszych pracowników podjęliśmy współpracę po to, by było bezpieczniej na terenie naszego zakładu.

Czujniki mają opierać się na technologii światłowodowej. – To będzie bardzo bezpieczne rozwiązanie – mówi kierownik Pracowni Technologii  Światłowodów UMCS w Lublinie, prof. Paweł Mergo. – Światłowody bazują na świetle. Są w stu procentach iskrobezpieczne, a wodór to gaz o dużej wybuchowości. Dzięki temu, że nie używamy żadnych prądów, tylko światła, gwarantujemy stuprocentową bezpieczność.

Czujniki mają też wykrywać ew. wyciek wodoru. MPK Lublin testuje obecnie autobus wodorowy, który na stałe na ulicach Lublina ma się pojawić w przyszłym roku. 

CZYTAJ: „To technologia przyszłości”. Autobus wodorowy testowany na ulicach Lublina [ZDJĘCIA]

12-metrowy pojazd w lubelskim zakładzie przy ul. Frezerów wyprodukowała spółka ARTHUR BUS. Zasięg pojazdu przy pełnym tankowaniu to 500 km. Testy autobusu w Lublinie potrwają do 12 listopada. 

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. Tomasz Maczulski

Exit mobile version