W którym lubelskim teatrze występowała Gabriela Zapolska, a na jakiej scenie można było oglądać Helenę Modrzejewską? Gdzie oklaskiwano Ludwika Solskiego? Ile sal teatralnych miał Lublin w XIX wieku? Do której z nich prowadziło dwadzieścia dziewięć drzwi? Co było przyczyną „wojen teatrów”? Czy Aleksander Zelwerowicz na pewno urodził się w domu, na którym jest dziś informująca o tym tablica? O tym i nie tylko Grażyna Lutosławska rozmawiała w Teatrze Starym z Anną Nowak, aktorką i kustoszką archiwum artystycznego Teatru Osterwy w Lublinie i dr. Jarosławem Cymermanem, literaturoznawcą i teatrologiem, zastępcą dyr. ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Przywołamy fragmenty tego wieczoru.
Hanna Lewandowska i Piotr Selim zaproszą na dwa najbliższe koncerty, opowiedzą o spotkaniach z publicznością, które odbyły się w ostatnim czasie i o poszukiwaniu… T-shirtów.
W Galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice 1 grudnia otwarta zostanie wystawa Zofii Stryjeńskiej. A jeszcze do piątku można tam oglądać fotografie wykonane na Łemkowszczyźnie przez Alicję Przybyszewską. Autorka prac i kuratorka wystawy, Zuzanna Zubek-Gańska opowiedzą o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
14 lat temu, 20 listopada 2008 roku zmarł Jan Machulski. W latach 1957-1963 był gwiazdą Teatru Osterwy w Lublinie. W archiwum Radia Lublin zachowała się zarejestrowana przez Krystynę Kotowicz wypowiedź wybitnego aktora, pedagoga i reżysera dotycząca lubelskich wspomnień. Przywołamy ją w programie.
Razem z Magdaleną Lipiec zaprosimy do Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i opowiemy o działalności Teatru Muzycznego. Sprawdzimy, co dzieje się na scenie i za kulisami.
W 341 odcinku słuchowiska „Bazarek” Bobasińska dostaje migreny przez intuicję, która podpowiada, że co siedem, to nie pięć.
Na zdjęciu spotkanie w Teatrze Starym/ fot. Dorota Awiorko