27.11.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 0975 2022 11 27 001325

Stałe wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można zobaczyć we wtorek bezpłatnie w ramach akcji „Darmowy listopad”. Szczególnej uwadze „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa poleca czynną od ponad roku, nową stałą ekspozycję zatytułowaną: „Grupa Zamek i Awangarda”. O pomyśle na pokazanie prac zamkowiczów opowie Łukasz Wiącek, jeden z kuratorów ekspozycji. Wystawa jest prezentacją twórczości awangardowej grupy artystycznej działającej w II połowie lat 50. w Lublinie, której nazwa wiąże się z lubelskim Zamkiem – miejscem pierwszych spotkań młodych artystów. Działania członków grupy oraz związanych z nią krytyków i teoretyków sztuki uczyniły z Lublina jeden z bardziej aktywnych, w drugiej połowie lat 50. ośrodków twórczych w kraju.

Tom Stoppard w Londynie w 1982 wstał od biurka (kończył wtedy prawdopodobnie sztukę The Real Thing, która jeszcze w tym roku miała swoją prapremierę). Nie był w najlepszym nastroju, kiedy na umówione zdjęcia przyszedł fotograf. Nie tylko historię powstania tego portretu opowie w „Alchemii portretu” Bolesław Lutosławski. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” rozmowa siódma o pisarzach i pisarkach, a w niej m.in.: o spotkaniu z Tomem Stoppardem, uśmiechu Mariny Warner, ciekawości Yoricka Blumenfelda i jeszcze o tym, kiedy trzeba poprawić czapkę, która leży całkiem dobrze.

Osiem lat temu, 27 listopada zmarł Stanisław Mikulski. Przez kilkanaście lat związany był lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy. W 1959 roku przygotowywał się do roli Cezarego Baryki. Sztuka w Teatrze Osterwy miała być pierwszą powojenną inscenizacją „Przedwiośnia”. W radiowym archiwum zachowała się wypowiedź Stanisława Mikulskiego, którego Krystyna Kotowicz zapytała wtedy o ważne role z przeszłości.

W 342 odcinku słuchowiska „Bazarek” tajny agent jak skończy grać twardziela to zaraz idzie na placki.

Magdalena Lipiec-Jaremek przedstawi kolejne instytucja kultury województwa lubelskiego w cyklu „Kulturalne lubelskie”.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu fragment ekspozycji „Grupa Zamek i Awangarda Lubelska” w Muzeum Narodowym w Lublinie, fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version