Park Zdrojowy w Nałęczowie zostanie kompleksowo zrewitalizowany. Modernizacji doczeka się także ulica Lipowa. Dziś (14.11) podpisano umowę z wykonawcą na realizację tych inwestycji, na które pozyskano ponad 16 milionów złotych z rządowego programu „Polski Ład”.
– Przez ostatnie lata potencjał lubelskich uzdrowisk nie był w pełni wykorzystany. My chcemy to zmienić – przekonuje wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – To wsparcie dla lubelskich uzdrowisk było bardzo znikome, wręcz w wielu przypadkach jego nie było. Uważamy, że rozwój funkcji uzdrowiskowych, rozwój Nałęczowa jest bardzo ważny dla rozwoju województwa lubelskiego, stąd nasze wspólne działania, stąd zmiana strategii województwa lubelskiego dotycząca rozwoju uzdrowisk, ale stąd również nasze konkretne działania właśnie dla Nałęczowa. Obecnie realizowane są trzy projekty z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego właśnie związane z tym pięknym miejscem, z tym pięknym parkiem, któremu wspólnie wreszcie przywrócimy blask.
– W tym momencie 4,5 miliona złotych jest inwestowane w rewitalizację parku w ramach środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego – dodaje Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa. – Natomiast dzięki programowi „Polski Ład” podpisujemy umowę o wartości ponad 18 milionów złotych. Kompleksowa rewitalizacja Parku Zdrojowego, wymiana oświetlenia, zadania hydrotechniczne związane z oczyszczeniem stawu, nowe mostki, rewitalizacja terenów zielonych, prace budowlane związane z odtworzeniem elementów małej i większej architektury, która się historycznie na terenie naszego Parku Zdrojowego znajdowała.
Czy taka rewitalizacja jest potrzebna? O to zapytaliśmy mieszkańców Nałęczowa: – Wydaje mi się, że wszystko jest, co powinno być w tym parku. Być może nowe nasadzenia drzew są potrzebne, bo wiadomo, że te co są będą w niedługim czasie upadać. Sam park jest zadbany w miarę, natomiast na tych obrzeżach bym zmieniła. Więcej ławeczek, nawet toitoi-e powinny być, bo jeśli ktoś ma potrzebę, to gdzie ma to zrobić: pod krzaczkiem? Pod drzewkiem? Za mało oświetlenia jest wieczorem – jest tylko oświetlenie tuż przy samym stawie, a na zewnątrz nie ma i tego brakuje. Przydałoby się przy tej zieleni, ale też przy różnej pogodzie jaka jest w Polsce, miejsce do odpoczynku, ale troszkę zadaszone – w tej chwili ławeczki są już wszystkie mokre…
– Rozpoczniemy prace od zagadnień hydrotechnicznych – mówi Henryk Wierzbicki, kierownik budowy i wykonawca zadania. – Podejmiemy się w pierwszej kolejności oczyszczania stawu, rzeki, a następnie będziemy sukcesywnie naprawiali mosty. Po tych pracach przystąpimy dopiero do prac wykończeniowych. Kolejnym są prace drogowe. Myślę, że wczesną wiosną rozpoczniemy prace związane z aleją Lipową. Niestety nie możemy zamknąć parku ze względu na funkcjonujące tutaj obiekty, w związku z powyższym zdecydowaliśmy się na etapowość. Będziemy sektorowo prowadzili prace.
A co będzie dla wykonawcy największym wyzwaniem? – Cała inwestycja jest bardzo trudna. Na pewno będą sprawy hydrotechniczne, bo nie wiemy jaki jest stan mostków – wyjaśnia Wierzbicki. – Dopiero po spuszczeniu wody będziemy mogli dokonać oceny technicznej.
– Najistotniejsze w tej chwili, to szybko trzeba zrewitalizować staw cały, bo on jest w centrum i jego stan techniczny jest taki, że szpeci po prostu – przyznaje Bogusław Gałęzowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. – Ale są teraz nakłady na to i myślę, że ta realizacja będzie szybka i zdecydowana, bo park sam w sobie drzewostan ma bardzo ładny.
– Rozwój uzdrowisk to również nowe miejsca pracy, to również rozwój gospodarczy tych terenów – dodaje wicemarszałek Michał Mulawa. – Pamiętajmy o tym, że piękna przyroda, nasze lubelskie uzdrowiska to to, co najcenniejszego mamy w województwie lubelskim i powinniśmy absolutnie w to inwestować i wokół tego budować nowoczesną gospodarkę.
– To też nie jest koniec tych wszystkich działań inwestycyjnych, które będą przeprowadzone w tym obszarze strefy ochrony uzdrowiskowej – dodaje burmistrz Nałęczowa. – Mamy również pozyskane środki na budowę tężni, która znajdzie się na terenie Parku Zdrojowego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Sumując te wszystkie działania, które będziemy podejmować w ciągu najbliższych dwóch lat, do zainwestowania mamy kolejne 35 milionów złotych właśnie w tą całą infrastrukturę.
Dodajmy, że rewitalizacja nałęczowskiego parku ma zakończyć się do wiosny 2024 roku.
ŁuG / opr. GRa
Fot. Łukasz Grabczak