Obchody 80. rocznicy zagłady chełmskich Żydów rozpoczynają się w Chełmie. Podczas 3-dniowych uroczystości odbędzie się między innymi marsz pamięci, spacer po żydowskim Chełmie, wykłady i odsłonięcie pomnika.
– Getto w Chełmie powstało w październiku 1940 roku – mówi historyk dr. hab Adam Puławski z Pracowni Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej „Brama Grodzka”. – W getcie w Chełmie mieszkało około 11 tysięcy Żydów. Niemcy tę akcję przeprowadzali kilkoma etapami. W maju 1942 roku do obozu zagłady w Sobiborze wysłano około 4.5 tysiąca osób, w październiku 42 roku deportowano do Sobiboru około 3300 Żydów, 6 listopada wysiedlono 2 tysiące osób.
CZYTAJ: 79. rocznica akcji „Erntefest”. W Lublinie upamiętniono ofiary „krwawej środy”
– Żydzi w getcie zostali całkowicie odcięci od reszty miasta – mówi Dorota Bida adiunkt z chełmskiego muzeum. – W chełmskim getcie ludność była skazana na śmierć z powodu chorób, głodu, a także licznych egzekucji, które miały miejsce na jego ulicach.
Zagłada zakończyła trwanie wielowiekowej społeczności żydowskiej Chełma, istniejącej od XV wieku i stanowiącej połowę mieszkańców miasta w okresie międzywojennym.
Pierwszym wydarzeniem rocznicowym będzie spotkanie szabatowe – koncert zespołu „Szalom Chełm” w Państwowej Szkole Muzycznej przy ulicy Hrubieszowskiej w Chełmie o godzinie 17.00. Obchody potrwają do 7 listopada.
Organizatorami obchodów są Chelmer Organization of Israel, która zajmuje się dokumentowaniem historii żydowskiej w Chełmie, oraz chełmska Fundacja 4 Piętra. Wśród partnerów wydarzenia znalazły się: Chełmska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz Forum Dialogu. Obchody objęte są patronatem Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka.
Łom / PaSe / opr. GRa
Fot. pixabay.com