„Prawda i dobro same się nie obronią”. Jak przekazywać młodzieży wartości?

tablica 2022 11 28 163703

O przekazywaniu uczniom wartości takich jak prawda, dobro i piękno rozmawiali uczestnicy konferencji w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy oraz nauczyciele lubelskich placówek oświatowych.

– Zmieniają się czasy i musimy dostosować nasz komunikat do kolejnych pokoleń młodych ludzi – mówi wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, Tomasz Pitucha. – To co najistotniejsze trwa: nasza ojczyzna, prawda, dobro, piękno. One się same nie obronią, tylko trzeba o nie dbać i przekazywać młodemu człowiekowi.

Prelegenci opowiadali między innymi o pieśniach patriotycznych jako lustrze dziejów narodu polskiego, wolontariacie jako wychowaniu do dobra w praktyce czy realiach życia podczas wojny polsko-bolszewickiej.

– Świadectwo roku 1920 zapisał w swoim dzienniku jeden z ułanów – mówi Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum „Znaki Czasu” oraz Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. – Pochodził z Wileńszczyzny. Opisywał życie od strony szeregowego żołnierza. Czyli pisał o tym, co jadł, w co się ubierał. Na przykład kiedyś pisał w sobotę: „Były tańce. Nie poszedłem, bo spadły ze mnie spodnie i nie dały się już założyć”. Następnie pisze: „Trzy dni służba w kalesonach”. Dopiero po tych trzech dniach przełożony dał mu rosyjski płaszcz, żeby lokalny krawiec uszył mu spodnie.

CZYTAJ: Nauczyciele wyróżnieni z okazji Dnia Edukacji Narodowej [ZDJĘCIA]

Konferencja została zorganizowana przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie.

MaK / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version