Prezes NBP: od II kw. przyszłego roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać

net 22b10280 2022 11 10 155405

W najbliższych miesiącach inflacja najprawdopodobniej pozostanie nadal wysoka, a na początku przyszłego roku może jeszcze nieco wzrosnąć na skutek zmian w tarczy antyinflacyjnej – powiedział w czwartek (10.11) prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że od II kw. 2023 r. inflacja będzie się wyraźnie obniżać.

Podczas konferencji prasowej szef banku centralnego stwierdził, że w najbliższych miesiącach inflacja najprawdopodobniej pozostanie nadal wysoka, a na początku przyszłego roku: w styczniu, lutym może jeszcze nieco wzrosnąć, co będzie wynikało z zapowiadanych zmian w tarczy antyinflacyjnej.

– Zgodnie z naszą projekcja, od II kw. przyszłego roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać – poinformował.

Przypomniał, że w przyszły poniedziałek (14.11) NBP opublikuje projekcję inflacji.

Adam Glapiński: prognozy wskazują, że dalsze spowolnienie aktywności polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach jest pewne

Szef NBP podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że „wszystkie prognozy, w tym nasza projekcja wskazują, że dalsze spowolnienie aktywności polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach jest pewne i bardzo znaczące”.

CZYTAJ: NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Według Glapińskiego będzie to powodowało „bardzo silne ograniczenie krajowej presji popytowej”. – Będzie oddziaływała bardzo silnie dezinflacyjnie – dodał.

Prezes NBP zaznaczył, że jednocześnie w krótkim okresie „inflacja będzie jeszcze podbijana przez wtórne efekty wzrostu kosztów, kolejne fale tego źródła wzrostu cen”. Zaznaczył, że chodzi głównie o koszty energii, a także sygnalizowane zmiany w tarczy antyinflacyjnej rządu.

– Ta tarcza ulegnie znacznemu ograniczeniu – szacujemy wstępnie, że być może obejmie ok. 50 proc. siły oddziaływania tarczy do tej pory – wskazał.

Prezes NBP: inflacja w 2025 r. powinna wrócić w granice średnioterminowego celu NBP

Inflacja w 2025 r. powinna wrócić w granice średnioterminowego celu NBP – ocenił  prezes NBP Adam Glapiński. Jak zastrzegł, w najbliższych miesiącach inflacja może jednak jeszcze wzrosnąć.

Jak mówił Glapiński, przyspieszenie tempa powrotu inflacji do celu wiązałoby się z wysokimi kosztami społecznymi i gospodarczymi, w tym w postaci silnego wzrostu bezrobocia. – Gdybyśmy zbyt szybko chcieli powrócić do celu inflacyjnego, spowodowalibyśmy recesję gospodarczą ze wszystkimi negatywnymi skutkami, w tym z bezrobociem. Trzeba działać rozważnie – oświadczył prezes NBP.

Jego zdaniem pożądany jest stopniowy powrót inflacji do celu średniookresowego. – Chcemy, aby inflacja spadała stopniowo, a nie skokowo – stwierdził.

Podkreślał, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej o niezmienianiu poziomu stóp procentowych to nie jest wybór między zapewnieniem stabilności cen, a jego brakiem. – To jest decyzja o tempie powrotu inflacji do celu – zaznaczył Glapiński.

Jak mówił prezes NBP, w najbliższych miesiącach inflacja może jednak jeszcze wzrosnąć, wynika to jednak z szoków surowcowo-energetycznych, dodatkowo pewne podbicie inflacji może nastąpić z powodu zapowiedzianego wycofania części rozwiązań tzw. tarcz antyinflacyjnych. Dodał, że zapowiedziane ograniczenie tarczy antyinflacyjnej obejmie ok. 50 proc. oddziaływania do tej pory.

PAP / RL / opr. AKos

Infografika: Maciej Zieliński

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

Exit mobile version