Przyjazna pacjentom i personelowi. Nowa pracownia endoskopowa w radzyńskim szpitalu oddana do użytku

img 20221123 095037 2022 11 23 200823

W szpitalu w Radzyniu Podlaskim oddano do użytku nową pracownię endoskopową. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mieli zapewnioną lepszą dostępność do badań diagnostycznych.

– W dniu dzisiejszym otwieramy naszą nową pracownię endoskopii, która do tej pory była „wciśnięta” czy też „przytulona” pomiędzy oddziały chirurgiczny i ortopedyczny – mówi dyrektor szpitala Robert Lis. – W chwili obecnej uzyskaliśmy pełnowymiarową pracownię z salą wybudzeń, w związku z tym mamy prawo mówić, że jest to pracownia bezpieczna, przyjazna pacjentom i personelowi. Wygoda pracy jest tutaj istotna. Wraz z modernizacją wyposażyliśmy pracownię w nowy sprzęt: w kolumnę wizyjną, gastroskopy, kolonoskopy. Dla nas, jeżeli chodzi o społeczeństwo północnej części regionu lubelskiego – bo chodzi nie tylko o Radzyń, ale też o północną część województwa – będzie to znakomity moment na zwiększenie dostępności do świadczeń. Lada dzień rozpoczniemy badania przesiewowe kolonoskopowe w porozumieniu z NFZ. Pracownia nie będzie stała bezczynnie.

Czy czas oczekiwania na badania się skróci?

– Tak, jest to istotny element. Będziemy mieli dwie pracownie, które mogą dzałać równolegle. W związku z tym dostępność wzrośnie nawet razy trzy w stosunku do tego, co mieliśmy do tej pory – podkreśla Robert Lis.

CZYTAJ: Szpitale w Radzyniu Podlaskim i Janowie Lubelskim ze środkami na zakup wyposażenia

– Dla każdego samorządu sprawy służby zdrowia i opieki zdrowotnej mieszkańców są priorytetowe. Dla nas również – mówi starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski. – Jest taki prezent od nas związany z otwarciem – po prostu zakupiliśmy ze środków powiatowych gastroskop za kwotę ok. 150 tysięcy, żeby uzupełnić sprzęt tego oddziału.

– Mamy dzisiaj szczęście otwierać nową lokalizację pracowni. Szczęście, dlatego że jest to pracownia, śmiem twierdzić, z XXII wieku – mówi Katarzyna Niewęgłowska, gastroenterolog, kierownik pracowni endoskopowej w Radzyniu Podlaskim. – Spełniamy wszelkie normy lokalowe dotyczące pracowni endoskopowych. Dysponujemy też doskonałym, nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu endoskopia nie jest tak straszna, jak ją malują. Posiadamy też wyszkolony personel. Będziemy rozszerzać zakres zabiegów endoskopowych wykonywanych w naszej pracowni.

Dlaczego badania endoskopowe – gastroskopia i kolonoskopia – są tak ważne?

– Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia, to w tej chwili podstawowe narzędzia diagnostyczne, jeżeli chodzi o patologie przewodu pokarmowego – zaznacza Katarzyna Niewęgłowska. – Patologie, które myślę, że dotyczą 50 procent populacji. Dzięki wykonywaniu badań endoskopowych jesteśmy w stanie zdiagnozować bardzo wiele chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, poczynając od choroby refluksowej, poprzez chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Natomiast kolonoskopia to najlepsze narzędzie diagnostyczne, ale także lecznicze, nasze najlepsze narzędzie służące do walki z rakiem jelita grubego. Rak jelita grubego jest drugą przyczyną śmiertelności wśród nowotworów w naszej populacji. Wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Powiem więcej, kolonoskopia jako jedyne badanie diagnostyczne w medycynie jest również leczeniem stanów przedrakowych. W czasie kolonoskopii możemy usunąć polipy jelita grubego i pacjent nigdy nie zachoruje.

CZYTAJ: Przemysław Czarnek w Radzyniu Podlaskim: Otwieranie nowych kierunków medycznych jest obecnie konieczne

Jak długo do tej pory pacjent musiał czekać na wykonanie badania endoskopowego? Jak to się zmieni teraz, kiedy oddano nową pracownię?

– W tej chwili termin oczekiwania to 12-16 tygodni w przypadku badań planowych. Badania pilne staramy się wykonywać bezpośrednio, ale nie zawsze było to możliwe. Mam nadzieję, że w ciągu roku zwiększymy wydajność naszej pracowni. Myślę, że badanie pilne w ciągu 2 tygodni – absolutnie tak, a badanie planowe – 6-8 tygodni. To jest moje marzenie i standard światowy – mówi Katarzyna Niewęgłowska.

Dotychczas w pracowni endoskopowej w szpitalu w Radzyniu miesięcznie wykonywano 100 badań.

Utworzenie nowej pracowni kosztowało 2 miliony złotych. Pieniądze pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

MaT / opr. WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version