22 gminy założyły Stowarzyszenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Chodzi o pozyskanie środków europejskich w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
– Po pierwsze, to jest wymóg – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Po drugie to pewna logika budowania wartości dodanej w szerszym obszarze niż w granicach poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Patrzymy na to z punktu widzenia priorytetów, które każda jednostka ma. Z drugiej strony spoglądamy przez możliwość nałożenia pewnych kryteriów rozdysponowania tych środków w taki sposób, aby korzyści były dla wszystkich wspólne. Na pewno to jest program mobilności i strategie rozwoju Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Można by wskazać też tutaj szeroko rozumianą pomoc społeczną, ale i ochronę klimatu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Lubelski Obszar Metropolitalny
Członkami założycielami Stowarzyszenia Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego są 22 gminy wchodzące w skład obszaru: Bełżyce, Bychawa, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Kamionka, Konopnica, miasto Lubartów, gmina Lubartów, Lublin, Łęczna, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik, Wojciechów i Wólka. Do współpracy zaproszono także 4 powiaty: lubartowski, lubelski, puławski i świdnicki
Utworzenie Stowarzyszenia LOM to kolejny etap prac w ramach partnerstwa gmin i powiatów współpracujących dotychczas na podstawie porozumienia jednostek samorządu terytorialnego.
Następnym krokiem w ramach współpracy samorządów będzie przyjęcie wspólnego dokumentu strategicznego „Strategia Rozwoju Ponadlokalnego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030”. Prawdopodobnie Lubelski Obszar Metropolitalny będzie mieć do dyspozycji ponad 66 milionów euro.
LilKa / opr. ToMa
Fot. powyżej Iwona Burdzanowska / poniżej nadesłany