Poznaliśmy finałową dwudziestkę słów, które zgłoszono do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl został uruchomiony formularz głosowania, za pomocą którego można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022.
W finałowej dwudziestce znalazło się m.in. słowo „baza”. Jest to wyraz aprobaty dla czegoś lub kogoś, zgody na coś, pozytywnych emocji. Wśród słów jest także „betoniarz”. „Jest to absurdalne powiedzenie z dwóch krótkich filmów opublikowanych na YouTube w 2008 r., a po latach odkrytych na nowo. Odnosi się ono najprawdopodobniej do profesji, kojarzyć się też może z osobą otyłą – mówi prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. W Finałowej dwudziestce znalazły się m.in. „rel”, „cringe” i „essa”.
Na finałowej liście jest także pytanie „kto pytał?” – także „A kto pytał?”. Jak wyjaśniła członkini jury, jest to pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią danego komunikatu; riposta o znaczeniu: „Nic mnie to nie obchodzi”. Słowo „naura” z kolei to przekształcenie wyrażenia „na razie” i jego skrótu: „nara”. „W wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent. Zwrot używany na pożegnanie: na razie, do zobaczenia, pa!”.
„W tym zestawieniu mogłabym wyróżnić dwa słowa: pierwsze ze względu na ciekawe znaczenie, czyli „NPC” (wymawiane także jako enpecet), a drugie „odklejka”, za to, że jest utworzone według reguł słowotwórczych typowych dla języka polskiego i żartobliwie nazywa stan oderwania od rzeczywistości” – powiedziała prof. Anna Wileczek.
Prof. Wileczek zaznaczyła, że „źródłem kreacji językowej jest komunikacja internetowa, która niczym +wirusami+ zaraża specyficznymi tworami językowymi rzesze użytkowników”. „Nowe słowa lub frazy zyskują popularność dzięki ładunkowi komizmu, ekspresji czy ironii. W dodatku są na tyle pojemne, by wyrazić całą gamę odczuć i reakcji: zdumienie, zdziwienie, uznanie czy negację.
Drugi etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada. Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo. Osoba, która zgłosi najbardziej interesujące zdaniem jury słowo (wraz z definicją) otrzyma Nagrodę Jury. Przyznane zostaną także dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. W ubiegłym roku na podium znalazły się: „śpiulkolot”, „naura” i „twoja stara”. Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.
PAP / opr. GRa
Fot. sjp.pwn.pl