Studenci będą ćwiczyć na fantomach. Uniwersytet Przyrodniczy otworzył Pracownię Umiejętności Klinicznych [ZDJĘCIA]

dsc 4369 2022 11 07 122026 2022 11 07 141531

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie otworzył Pracownię Umiejętności Klinicznych. To jedyna tego typu pracownia w Polsce.

– Studenci, zanim zaczną przeprowadzać zabiegi u żywych zwierząt, będą ćwiczyć na fantomach – mówi dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Iwona Puzio. – Sprzęt jest zaawansowany do tego stopnia, że mamy krowy tzw. porodowe, konia, który też jest koniem porodowym, jest koniem tzw. kolkowym, czyli służy do badania per rectum u koni. Są fantomy, które służą do zakładania wkłuć dożylnych, są głowy do intubacji różnych rozmiarów, różne typy czaszki. Jest sztuczna skóra, na której studenci mogą uczyć się szyć. 

Całkowity koszt inwestycji to ponad 1 600 000 złotych. Pracownia w całości została sfinansowana z Budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie Pracowni Umiejętności Klinicznych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście skierowanym do uczestników otwarcia Pracowni Umiejętności Klinicznych przy UP w Lublinie przypomniał, że Wydział Medycyny Weterynaryjnej od niemal ośmiu dekad kształci wybitnych naukowców, a także wysokowykwalifikowane kadry dla polskiej weterynarii.

„Trudno przecenić rolę, jaką ta jednostka odgrywa w prowadzeniu prac naukowo-badawczych, jak również w upowszechnianiu wiedzy m.in. z zakresu chorób zwierząt, ich leczenia czy profilaktyki. Jestem pewien, że wszelkie działania pracowników wydziału (…) wywierają niepośredni wpływ na kształt współczesnej praktyki lekarsko-weterynaryjnej” – stwierdził Czarnek w liście odczytanym przez jego doradcę społecznego Marka Koniecznego.

Szef MEiN wyraził nadzieję, że dzięki powstaniu Pracowni Umiejętności Klinicznych „zarówno pracownicy wydziału, jak i studenci zyskują dogodną przestrzeń do doskonalenia praktycznych umiejętności, a także prowadzenia zaawansowanych prac rozwojowych w obszarze medycyny weterynaryjnej”.

CZYTAJ: Zawody jeździeckie i hipoterapia. Uniwersytet Przyrodniczy otworzył wyjątkowy ośrodek [ZDJĘCIA]

W roku akademickim 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym na 46 kierunkach studiów i 22 specjalnościach studiuje łącznie ponad 7,1 tys. osób, z czego od października br. naukę na pierwszym roku rozpoczęło około 2,3 tys. studentów.

MaTo / PAP / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version