Superbohaterowie nagrodzeni. Dziś święto honorowych dawców krwi

rckik 26112022 018 2022 11 26 114205 2022 11 26 121926

W województwie lubelskim zarejestrowanych jest prawie 35 tysięcy honorowych dawców krwi. Dziś (26.11) obchodzą swoje święto.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu

– Dzięki nim ratujemy zdrowie i życie innych ludzi – mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Małgorzata Orzeł. – Naprawdę nie trzeba peleryny i super maski do tego, żeby być super bohaterem. Można przyjść, oddać krew i uratować trzy ludzkie istnienia jednym oddaniem krwi pełnej. Z takiej jednej donacji krwi mamy porcję krwinek czerwonych, porcję osocza oraz porcję płytek.

W ramach obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa kilkadziesiąt osób z całego regionu otrzymało państwowe i resortowe odznaczenia. W sumie to blisko 80 osób.

– Jestem dumna z tego, że oddaję krew – mówi Grażyna Lejwoda-Ćwik, która oddała 10 litrów krwi. – Czuję się jak bohaterka za każdym razem jak oddam krew. To jest taka olbrzymia wewnętrzna satysfakcja. Nie potrafię powiedzieć na czym to polega. Po prostu trzeba spróbować samemu.

– To dla nas wielki zaszczyt, a krew oddajemy żeby ratować życie innych – mówią wyróżnieni krwiodawcy. – Oddałem już ponad 20 litrów krwi. Dla mnie jest to forma patriotyzmu. Myślę, że to jest dar. Jeżeli zdrowie mi pozwala, a mogę w ten sposób uratować czyjeś zdrowie i życie, jak najbardziej warto z tego korzystać.

– Dni Honorowego Krwiodawstwa to przede wszystkim okazja do podziękowań – mówi Maciej Budka, dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. – Krew to jest coś, czego jeszcze nie udało nam się wyprodukować ani zastąpić niczym innym, syntetycznym. Ona jest potrzebna żywa i tylko dzięki honorowym krwiodawcom możemy ją pozyskiwać. Jest to przede wszystkim okazja do podziękowania honorowym dawcom krwi za to, co codziennie robią. A faktycznie ratują życie i zdrowie innych ludzi.

Uroczystości odbyły się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Krew może oddać tylko zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia, która waży ponad 50 kilogramów. 

MaTo / opr. PrzeG

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version