Święto Niepodległości: na cmentarzu wojennym we Lwowie zapłonęły znicze

dsc02039 2022 11 11 185354

W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zapłonęły też znicze na cmentarzu wojennym na Hołosku – dzielnicy Lwowa. Nekropolia jest zaniedbana. Nie jest nawet znana dokładna liczba pochowanych żołnierzy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości: upamiętnienie żołnierzy spoczywających na cmentarzu wojennym w Hołosku

– Oprócz znanych lwowskich cmentarzy są i takie mniej znane, jak ten na Hołosku – dzielnicy Lwowa. Spoczywa tam według różnych źródeł od 900 do 1200 żołnierzy poległych w obronie Lwowa w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku – mówi organizator upamiętnienia Andrzej Kudlicki z Biura Turystycznego Quand. – Jest też kilka imiennych tablic, które zostały tutaj umiejscowione przez rodziny. Miejsce szczególne i bardzo zaniedbane, bardzo rzadko odwiedzane. Relacja zachowała się tylko jedna – miejscowego księdza, który obsługiwał parafię w Hołosku. On widział, sporządził krótką relację o zwłokach, które były tutaj zwożone furmankami w to upamiętnione miejsce przez pracowników Energopolu, którzy kiedyś odnawiali cmentarz Obrońców Lwowa i tutaj posadzili kilka tui.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na cmentarzu Obrońców Lwowa

Informacje o zapomnianym cmentarzu  na granicy Hołoska Małego i Hołoska Wielkiego zachowały się dzięki wspomnieniom ojca Hieronima Warachima z zakonu Kapucynów. Pochowani są tu m.in. Bernard Korabiowski, Antoni Bednarczyk, Zbigniew Dyński, Edmund Żywicki i Stanisław Niemczyk. Hołd poległym żołnierzom złożyli m.in. członkowie Stowarzyszenia „Robim co możem” z Ulhówka.

CZYTAJ: Prezydent Duda: Jestem ogromnie wdzięczny za budowanie świadomości, jaka jest wartość niepodległości

ZOBACZ FILM: Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie [FILM]

AP/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version