„Te rany nigdy się nie zagoją”. 80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny [ZDJĘCIA]

dsc03552 2022 11 26 210139

Sobota (26.11) była pierwszym dniem obchodów 80. rocznicy wysiedleń ludności Zamojszczyzny, które odbywają się w Skierbieszowie. Skierbieszów i Sady były pierwszymi miejscowościami objętymi niemieckim planem wysiedleń.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny – pierwszy dzień obchodów

Gośćmi honorowymi uroczystości byli świadkowie wydarzeń, między innymi 87-letnia Salomea Olszewska, wysiedlona ze Skierbieszowa jako 7-letnie dziecko. – Jaki to był pisk, kiedy rozdzielali rodziców od dzieci! Byliśmy strasznie głodni. Ludzie z Zamościa przerzucali nam chleb przez druty. Tego się nigdy nie zapomni, te rany nigdy się nie zagoją – opowiada pani Salomea.

– Chciałabym zapomnieć, ale to dręczy – dodaje Wacława Węcławik, wysiedlona z miejscowości Sady jako 10-latka. – Nie da się o tym zapomnieć. To bez przerwy mnie nachodzi. Nie mogę spać, nie mogę jeść. Mój tata miał 33 lata, gdy zginął w Oświęcimiu. Stało się to 22 lutego 1943 roku, tego dnia, którego narodził się późniejszy prezydent Niemiec.

Do Skierbieszowa przyjedzie prezydent Andrzej Duda

W Skierbieszowie urodził się prezydent RFN w latach 2004-2010 Horst Köhler, który w niedzielę (27.11) razem z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą weźmie udział w uroczystościach rocznicowych.

Niedzielne uroczystości  w Skierbieszowie  rozpocznie o godzinie 11.00 msza święta. Podczas obchodów w miejscowej Szkole Podstawowej im. Ignacego Mościckiego planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. O godzinie 13.45 zostanie odczytany Apel Pamięci i zostaną złożone wieńce przed pomnikiem Walki i Męczeństwa na skwerze przy Urzędzie Gminy Skierbieszów.

Uroczystości w rocznicę tragicznych wydarzeń potrwają do poniedziałku. A jeszcze w niedzielę (27.11) wieczorem w Zamościu w kościele Franciszkanów z patriotycznym koncertem wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Początek o 17.00.

Niemiecka akcja wysiedleńcza rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Do sierpnia 1943 roku deportowano ponad 110 tysięcy mieszkańców regionu. Dramatyczny los dotknął również 30 tysięcy dzieci z Zamojszczyzny. Przyjmuje się, że ze wszystkich dzieci życie straciło około 10 tysięcy z nich, a około 4,5 tysiąca przeznaczono do germanizacji.

AP / LeW / opr. ToMa

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version