W Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczczono 80. rocznicę powstania zamojskiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 80. rocznica wybuchu powstania zamojskiego – msza w Katedrze Polowej WP i obchody przy Grobie Nieznanego Żołnierza
– Po raz pierwszy udało się zorganizować uroczystość, która ma na celu przywrócenie do krwiobiegu narodowej pamięci zrywu żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w obronie ludności polskiej, ich godności, ziemi i wolności – powiedział Polskiemu Radiu Lublin szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – To było powstanie skuteczne, dlatego że po stoczonych przez polskie podziemie ponad 100 bitwach i potyczkach, Niemcy odstąpili od tego szaleńczego planu, który miał na celu uczynienie z Zamojszczyzny niemieckiej krainy o nazwie Himmlerland. I wydaje mi się, że nasza dzisiejsza obecność przy Grobie Nieznanego Żołnierza, obecność warszawiaków, ale też tak licznie przybyłych mieszkańców Lubelszczyzny, ziemi zamojskiej, świadczy nie tylko o tym, że pamiętamy, ale też o tym, że na tej pamięci chcemy budować tożsamość współczesną narodu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 80. rocznica wybuchu powstania zamojskiego – składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza
– To dobrze, że nie zapominamy o tym. To bolesna uroczystość, ale warta tego. Takie lekcje historii na długo zostaną w pamięci naszych dzieci – mówią uczestnicy uroczystości.
Powstanie zamojskie było drugim co do wielkości, po Powstaniu Warszawskim, i największym pod względem czasowym i terytorialnym zbrojnym wystąpieniem przeciwko niemieckiemu okupantowi.
AP/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Piela