Dwie badaczki z Politechniki Lubelskiej otrzymały dwa złote medale, a także nagrodę specjalną na Międzynarodowej Wystawie Kobiecych Wynalazków w Korei Południowej. Dziś prezentowały zwycięskie prace na macierzystej uczelni.
CZYTAJ: Lublinianki nagrodzone w Korei za techniczne wynalazki
– Jest to sposób wytwarzania filii mikroporowatej – mówi Aneta Tor-Świątek z Katedry Technologii Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Politechniki Lubelskiej. – Polega na nowej kompozycji, której mamy kilka nowych składników. Jest polietylen, jest środek mikroporujący i środek antybakteryjny. Oprócz tego wynalazek opiera się o nowy sposób wytwarzania czyli specjalny dobór parametrów, aby wszystkie te składniki zostały w jednym czasie przetworzone. Teraz jesteśmy wszyscy nastawieni na to, żeby to zużycie tworzyw polimerowych było mniejsze. Dodając środek mikroporujący zużywamy nawet do 50 procent mniej tworzywa. Mamy też dodatkowe właściwości antybakteryjne.
– Mój wynalazek to połączenie zatrzaskowe, które może znaleźć bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym – mówi Magdalena Zawada-Michałowska, adiunkt w Katedrze Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej. – W tym wynalazku chodzi o to, że możemy wyeliminować inne konwencjonalne rodzaje połączeń, takie jak chociażby nitowanie, uprościć montaż. Mamy jeden element wykonany podczas jednej operacji za pomocą obróbki skrawaniem. Wykonanie tego połączenia skutkuje tym, że nie musimy potem dodatkowo montować w jakiś bardzo skomplikowany sposób tych dwóch części ze sobą, tylko wsuwamy jedną część w drugą i jest połączenie zatrzaskowe, łączące dwa elementy.
– To potwierdzenie naszej bardzo mocnej roli w zakresie wynalazczości – mówi Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. – Pod tym względem Politechnika Lubelska zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, ale to pod względem liczby udzielonych patentów, natomiast widać, że te patenty są też bardzo mocne, skoro znajdują uznanie na licznych wystawach wynalazków. Cieszy, że nasze panie, pracownicy również triumfują.
– To rozwiązanie może mieć zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie, w opakowaniach, natomiast jest kwestia dalszych prac wdrożeniowych – mówi Aneta Tor-Świątek.
– Przede wszystkim jest dedykowane dla przemysłu lotniczego, dlatego że ten przemysł bardzo szeroko stosuje takie elementy cienkościenne, w związku z czym może bardzo szeroko wykorzystać nasze elementy – mówi Magdalena Zawada-Michałowska. – To także nasza odpowiedź na problemy, które były zgłaszane przez przemysł lotniczy. Generalnie jest bardzo duże zainteresowanie ze strony firm z przemysłu lotniczego, które są zainteresowane naszym wynalazkiem. Przeprowadziliśmy już kilka rozmów. Jest duży potencjał, żeby ten wynalazek został wdrożony w przemyśle.
– Taki sukces na wystawie oznacza, że te wynalazki cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Zbigniew Pater. – To, że są potrzebne stwierdzamy dopiero, gdy podpisujemy umowę z firmą, która będzie te wynalazki wdrażała. I tak się dzieje coraz częściej. Cieszy nas to, że już wpływy z tego tytułu aktywności przewyższają koszty związane z wynalazczością w Politechnice Lubelskiej.
Podczas Międzynarodowej Wystawy Kobiecych Wynalazków w Korei zaprezentowano 318 rozwiązań z ponad 30 krajów.
InYa/ opr. DySzcz
Fot. Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej FB