Tydzień Świadomości Raka Płuca. „W Polsce mamy rocznie około 21 tysięcy nowych zachorowań”

img 20221121 135329 2022 11 21 175656

Tydzień Świadomości Raka Płuca rozpoczął się w Lublinie. Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pogoń raka! Skojarz fakty!”. W inicjatywie biorą udział Szpital Kliniczny numer 4 oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Ośrodki edukują i zachęcają mieszkańców województwa lubelskiego do badań profilaktycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa poświęcona Tygodniowi Świadomości Raka Płuca w Lublinie

– W Polsce mamy rocznie około 21 tysięcy nowych zachorowań i z tego około 1100 to są pacjenci z województwa lubelskiego – mówi dr n. med. Michał Szczyrek ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Jest to najczęstsza przyczyna zgonów z powodu chorób nowotworowych. Niestety te przypadki są rozpoznawane późno. W tej chwili wygląda to tak, że mniej więcej połowa rozpoznanych przypadków to już pacjenci w czwartym stopniu zaawansowania, czyli z przerzutami.

– Rak płuc daje bardzo późne objawy – mówi prof. Janusz Milanowski, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii w Lublinie. – Rozwija się, rośnie, nie boli. Potem pojawiają się pojedyncze objawy, typu osłabienia. Taki pacjent najczęściej kaszle stale, ponieważ przeciętny pacjent jest palaczem tytoniu, natomiast w pewnym momencie może tak być, że zmienia się charakter kaszlu. Może być utrata wagi ciała, ogólne osłabienie, krwioplucie, które często jest objawem zbawiennym dla pacjenta, ponieważ ratuje jego życie jako wczesny objaw. Te objawy powinny skłonić pacjenta do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny powinien od razu zrobić zdjęcie klatki piersiowej, które kosztuje grosze, a ma podstawowe znaczenie w diagnostyce raka płuca.

CZYTAJ: „To narzędzie edukacyjne, nie diagnostyczne”. Kalkulator morfologii pomoże w interpretacji badania krwi

– Na pewno wiemy, że palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuca – mówi Tomasz Jankowski, lekarz w SPSK4 w Lublinie.

– Przyjmuje się, że najczęściej chorują osoby powyżej 50/60. roku życia, niemniej jednak coraz częściej obserwujemy bardzo młodych ludzi, ok. 30 roku życia. Również leczy takich pacjentów – mówi prof. Janusz Milanowski. – Nie można udzielić tu prostej odpowiedzi, ponieważ odgrywają tu rolę czynniki genetyczne, również sposób życia, czyli używanie tytoniu, najczęściej palenie papierosów, narażenie na różne toksyczne środki w naszym otoczeniu, czy to w pracy, czy intencjonalne wdychanie u młodych ludzi jakichś dopalaczy, substancji toksycznych do układu oddechowego.

– Należy zwrócić uwagę, że palenie papierosów dotyczy też form nowocześniejszych, na przykład e-papierosów – mówi Tomasz Jankowski.

– Należy przypomnieć, że od całkiem niedawna pacjenci mogą po wykonaniu badania rentgenowskiego prosić lekarza pierwszego kontaktu o możliwość wykonania tomografii komputerowej, która niezwykle przyspieszy ten proces diagnostyczny pacjentowi – mówi Aleksandra Wilk, koordynator sekcji raka płuca z Fundacji To się Leczy. – Kiedy zgłosi się do lekarza z taką tomografią, pacjent będzie mógł mieć wykonane niezwłocznie badanie bronchoskopowe, które określi stopień zaawansowania czy też w ogóle istnienie nowotworu raka płuca.

CZYTAJ: W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii

– Jeśli nawet nie ma objawów, ale pacjent ma świadomość tego, że pali i że palenie doprowadza z czasem często do groźnych chorób, powinien wcześniej zrobić badanie przesiewowe, badanie profilaktyczne – mówi prof. Janusz Milanowski.

– Cieszę się, że w tym miejscu jest prowadzone badanie wczesnego wykrywania raka płuca. Chciałabym, żeby jak najwięcej osób, które palą, mogły się zgłosić do tego programu. To wiek od 50, w niektórych kryteriach 55 lat do 74 – mówi Aleksandra Wilk.

– Podstawową radiologiczną metodą wykrywania raka płuca obecnie jest wykonywanie niskodawkowej tomografii komputerowej – mówi Franciszek Burdan, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. – Jest to badanie stosunkowo bezpieczne. Radiolodzy w tomografii niskodawkowej oceniają morfologię guzka, a więc obraz tych zmian, które są w płucach. Nie wszystkie guzki są guzkami nowotworowymi.

– W naszym szpitalu ten program jest zakontraktowany na dwa lata – mówi Jacek Woźniak, koordynator programu wykrywania raka płuca w SPSK4. – Właśnie zbliżamy się do końca pierwszego roku prowadzenia tego badania, więc wszystkich chętnych zapraszamy jeszcze na przyszły rok. W tym momencie, przez 3 kwartały tego roku, zostało przebadanych ok. 500 pacjentów. Mniej więcej u 2,20 procent zostały wykryte jakieś zmiany. Ci pacjenci zostali przekierowani do dalszej diagnostyki. Pacjenci, u których nie wykryto zmian, mogą skorzystać raz jeszcze z tego programu po 12 miesiącach.

Inicjatorem Tygodnia Świadomości Raka Płuca jest Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin. W ramach akcji, w środę (23.11) mieszkańcy województwa lubelskiego mogą wziąć udział w bezpłatnym webinarze na facebooku Stowarzyszenia.

Natomiast w czwartek (24.11) można skorzystać  z bezpłatnych konsultacji telefonicznych z lekarzami:

– od 12.00 do 14.00 – lekarze Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4, tel. 781 881 118,

– od 17.00 do 19.00 onkolog z Oddziału Onkologii Klinicznej COZL, tel. 727 452 483.

LilKa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version