Ukraina pod ostrzałem. Większość kraju bez prądu

316690826 512464414254786 3089916750031349940 n 2022 11 23 224755

Rosjanie wystrzelili w środę (23.11) w kierunku Ukrainy blisko 70 rakiet. Cele był podobne, jak w przypadku poprzednich zmasowanych ataków – infrastruktura energetyczna. Mimo zestrzelenia ponad 50 rakiet, poważnie uszkodzony został ukraiński system energetyczny. Większość Ukraińców pozbawiona jest prądu. Naprawy trwają. Są zabici i ranni.

Miejsca, z których dokonano ataków, były podobne jak dotychczas – akwen Morza Czarnego, Morze Kaspijskie i obwód rostowski. Większość rakiet wystrzelono z samolotów. Były to, podobnie, jak i w poprzednich atakach, przede wszystkim rakiety i Ch-101 i Ch-555.

CZYTAJ: Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

W Wyszogrodzie pod Kijowem rakiety zniszczyły dwa budynki mieszkalne. Zginęło tam 5 osób, a 20 zostało rannych. Od systemu przesyłowego odcięte zostały wszystkie ukraińskie elektrownie atomowe, a także większość elektrociepłowni i elektrowni wodnych. W wyniku ataków większość ukraińskich miast i wsi zostało pozbawionych prądu. W części obwodów udało się już przywrócić dostawy energii.

CZYTAJ: Ukraina: po zmasowanym ataku Rosji Lwów całkowicie bez prądu, Kijów i szereg miast częściowo pozbawione elektryczności [AKTUALIZACJA]

Wiceszef administracji prezydenta Kyryło Tymoszenko zapewnia, że prace remontowe trwają. Jak zaznacza, energetycy pracują po to, by przede wszystkim znów połączyć cały system energetyczny w jedną całość. Jak tylko to będzie zrobione, od razu – jak zapewnia wiceszef administracji prezydenta Ukrainy – rozpocznie się podłączenie miast, miasteczek i wsi.

Kyryło Tymoszenko przypomniał też, że władze otworzyły tzw. punkty niezłomności . To tysiące miejsc w całym kraju, gdzie pracują generatory prądu – można się tam ogrzać i naładować telefony.

CZYTAJ: Po rosyjskim ataku większość mieszkańców Ukrainy pozbawiona dostaw prądu

Liczba ofiar środowych ostrzałów wzrosła do 10

– Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób – poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

Minister powiedział, że w środę rosyjskie wojsko uderzyło w trzy bloki mieszkalne. Według najnowszych danych w ostrzałach zginęło 10 osób, a ok. 50 zostało rannych – pisze RBK-Ukraina. Bilans może wzrosnąć.

Po południu komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko poinformował, że łącznie wskutek rosyjskich ostrzałów w środę zginęło 6 osób, a 36 zostało rannych.

– Od 10 października do 23 listopada rosyjska armia przeprowadziła ok. 600 ataków rakietowych wymierzonych w Ukrainę – przekazał Monastyrski.

W środę siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę 67 pocisków manewrujących, z których ukraińska obrona powietrzna strąciła 51. Na Kijów wystrzelono 30 rakiet, 20 z nich zniszczono – przekazał z kolei naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

CZYTAJ: Szef MON: zwróciłem się do Niemiec, by proponowane Polsce Patrioty przekazane zostały Ukrainie

Mer Lwowa: przywrócono dostawy wody w 70 proc.

We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 proc., a dostawy prądu w połowie – przekazał w środę po południu mer miasta Andrij Sadowy. Tego dnia podczas masowych rosyjskich ataków na Ukrainę ucierpiała również infrastruktura energetyczna obwodu lwowskiego. Sadowy informował wcześniej, że w efekcie ostrzałów cały Lwów pozbawiony był prądu.

– Dostawy wody w mieście zostały przywrócone w 70 proc. W niektórych domach dostarczana jest tylko na pierwszych piętrach. Ale to potrwa tylko jakiś czas. Uruchamiamy miejskie elektrownie cieplne, pracujemy nad przywróceniem dostaw ciepła i ciepłej wody. Jeśli nie dojdzie do awarii, to przedszkola i szkoły będą jw czwartek pracować w normalnym trybie – napisał Sadowy na Telegramie.

– Całe miasto jest bez światła – informował kilka godzin wcześniej Sadowy.

– Przypominam, że we Lwowie jest 18 punktów grzewczych. Tu można naładować telefony, ogrzać się, wypić gorącą herbatę lub kawę. Dziś działają one do późnego wieczora – dodał mer.

Rosja od początku października atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy za pomocą rakiet i dronów. W wyniku zmasowanych ataków, mniej więcej połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użytkowania. Ukraińscy operatorzy energetyczni zmuszani są do planowego wyłączania prądu w całym kraju. Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną – przypomina portal Kyiv Independent.

Ukraina otrzyma generatory prądu

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola oraz Dario Nardella, burmistrz Florencji i prezydent platformy współpracy Eurocities, zrzeszającej ponad 200 największych miast Europy ogłosili w środę rozpoczęcie kampanii „Generatory Nadziei”, której celem jest zapewnienie Ukrainie generatorów prądu.

W inauguracji wziął udział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. Kampania ma na celu przekonanie europejskich miast do przekazywania generatorów prądu i transformatorów, aby pomóc Ukraińcom przetrwać nadchodzącą zimę.

Generatory mają pomóc w utrzymaniu funkcjonowania podstawowych obiektów w kraju, dostarczając energię do szpitali, szkół, obiektów wodociągowych, ośrodków pomocy humanitarnej i schronów.

W wyniku wojny Rosji z Ukrainą i jej ciągłych ataków na krytyczną infrastrukturę cywilną, które naruszają prawo międzynarodowe i humanitarne, ponad połowa ukraińskiej sieci elektroenergetycznej została uszkodzona lub zniszczona, pozostawiając miliony Ukraińców bez prądu.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej kampanię przewodnicząca Metsola powiedziała: – Parlament Europejski i Unia Europejska wykazały niezwykłą solidarność z Ukrainą na froncie humanitarnym, wojskowym i finansowym. Teraz potrzeba praktycznego wsparcia, aby przetrwać zimę. Wzywam wszystkie miasta, miasteczka i regiony w całej Europie do przyłączenia się do kampanii Generatory Nadziei. Razem możemy coś naprawdę zmienić.

Prezydent Eurocities i burmistrz Florencji Dario Nardella podkreślił, że organizacja od początku wojny wspiera Ukrainę.

– 19 sierpnia podpisaliśmy w Kijowie memorandum o wsparciu trwałej odbudowy Ukrainy. Teraz będziemy koordynować działania z ponad 200 dużymi miastami wraz z naszymi organizacjami partnerskimi, a wraz z przewodniczącą Metsolą zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby udzielić bezpośredniej pomocy mieszkańcom Ukrainy – zaznaczył. – Jako burmistrzowie, moi koledzy i ja wiemy, jak ważne są usługi lokalne. Uruchamiając to bezpośrednie wezwanie do działania, aby miasta zjednoczyły się i pomogły Ukrainie, przekazując generatory i transformatory, możemy pomóc zapewnić, że ukraińskie miasta będą w stanie zarządzać swoim codziennym życiem. Musimy działać natychmiast. Nadeszła zima, nie ma prądu i gazu, nie ma czasu do stracenia – dodał.

– Jesteśmy dumni, że Europejczycy i ich instytucje, takie jak Parlament Europejski i Eurocities, stoją dziś po stronie Ukrainy, odpowiadając na taktykę terrorystyczną Rosji wymierzoną w cywilnych Ukraińców – powiedział Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych 

Exit mobile version