W Chełmie podsumowano sportowy sezon szkolny

314991575 841601647285294 6483286186997113062 n 2022 11 09 181815

6,5 tysiąca uczniów wzięło udział w ponad 100 różnego rodzaju imprezach i zawodach sportowych w Chełmie w roku szkolnym 2021/2022. Dziś (09.11) – podczas uroczystej gali podsumowującej zawody – najlepsi uczniowie otrzymali puchary i wyróżnienia.  

– Szkolny Związek Sportowy zrealizował około 130 miejskich imprez, 31 półfinałów i 6 finałów wojewódzkich – mówi prezes Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Chełmie Marian Sikorski. – Z naszych wyliczeń wynika, że we współzawodnictwie sportowym w okresie roku szkolnego 21/22 wzięło udział 6,5 tysiąca dzieci. Startowała młodzież szkoły podstawowej w dwóch kategoriach: igrzyska dzieci, igrzyska młodzieży. 29 dyscyplin w pierwszej, 28 w drugiej, a w kategorii licealiada – wszystkie gry sportowe, lekkoatletyka, biegi przełajowe.

– Wielkie dzięki dla nauczycieli którzy potrafili zmobilizować dzieci, dać im taką motywację do tego, żeby chciały chodzić na te treningi – mówi Beata Tomaszczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie. – Po okresie pandemii nastąpił moment stagnacji i wycofania się od sportu. Możemy tu mówić nawet o 40 procentach dzieci, w przypadku których wychowanie fizyczne zostało całkowicie odłożone.

– Z badań, które analizujemy, widać jest, że dzieci są trochę bardziej otyłe – mówi dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta w Chełmie Agnieszka Walewska-Maksymiuk. – Jest wiele różnego rodzaju skolioz, które są w ramach aktywności sportowych i zajęć korekcyjnych w tej chwili usprawniane. Widzimy również mniejsze zainteresowanie sportem.

– Jak można było przeprowadzić lekcje w-f w domu, kiedy były to lekcje zdalne? Nawet najwspanialszy nauczyciel przez ekran, to nie jest to samo – mówi Beata Tomaszczuk. – W tej chwili to już się bardzo zmieniło, choć jeszcze mamy coś takiego, że wielu młodych ludzi, którzy zagubili się w tym, jest im ciężko, bo nie wierzą w swoje możliwości, wstydzą się swojego ciała, że nie mają pewnych umiejętności, zamiast ich rozwijać. Bo każdy człowiek ma talent.

– Uważam, że w-f jest bardzo ważny. Lubię grać w piłkę ręczną. Trenuję boks. To spełnienie siebie. Pokazanie innym ludziom czegoś o sobie – mówią uczniowie.

– Szkolne zawody to często pierwsza zorganizowana forma rywalizacji sportowej dla młodych Polaków – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. – Dlatego tak mocno w to inwestujemy. Przywróciliśmy w Polsce, jako Zjednoczona Prawica, SKS-y, w każdym roku wydajemy coraz więcej na ten program, aby coraz więcej gmin, coraz większa liczba nauczycieli mogła korzystać z dobrodziejstw tego programu. Treningi na SKS-ach często kończą się startem w zawodach szkolnych. To też świetna baza do tego, aby wyłapywać talenty, te najbardziej uzdolnione dzieci.

– Sport uczy, sport wychowuje, uczy rywalizacji, ale także rozwijania swoich pasji – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek. – Chyba nie ma lepszego obrazka, jak uśmiechnięte buzie najmłodszych, którzy cieszą się, że mogą sport uprawiać. A żeby go uprawiać, potrzeba dobrej infrastruktury.

– Jak się gra regularnie, to jest o wiele łatwiej, bo ma się kondycję, zdrowie, można komuś zaimponować. Nie nudzę się w domu, korzystam z tego sportu. Ruch to zdrowie – nic dodać nic ująć – mówią uczniowie.

Uroczystość odbyła się w Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie. 

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. Tomasz Maczulski

Exit mobile version