Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzyma na swój rozwój ze środków Unii Europejskiej 140 milionów złotych dofinansowania. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą informatyzację, remonty i roboty budowlane, zakupy sprzętu i doposażenie wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Dofinansowane zostanie między innymi utworzenie w Lublinie laboratorium o klasie bezpieczeństwa BSL-3, w którym można badać próbki zawierające najbardziej niebezpieczne patogeny.
Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak powiedział, że trafią one do 16 stacji wojewódzkich sanepidu, a także do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Całość projektów opiewa na kwotę 151 milionów złotych, z czego 140 to wartość dofinansowania.
– Pieniądze pochodzą z unijnego instrumentu REACT – podkreślił Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Wcześniej już zrealizowano dwa projekty o charakterze informatycznym. Krzysztof Saczka poinformował, że podpisano porozumienie inaugurujące trzecie przedsięwzięcie tego typu.
CZYTAJ: Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed pleśnią na owocach i warzywach
Projekty realizowane w GIS to System Powiadamiania o Wprowadzeniu do Obrotu Żywności Prozdrowotnej i projekt GovNet, służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa transmisji oraz ochrony przesyłanych i przetwarzanych danych. Efektem realizacji obecnego projektu ma być zbudowanie trzech nowych modułów w Systemie Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) w zakresie higieny środowiska, bezpieczeństwa żywności i nadzoru nad chemikaliami oraz zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania.
Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka zaznaczył, że realizacja projektów przy współudziale środków z UE to szansa na przyspieszony rozwój organizacji bez nadmiernego angażowania środków z budżetu państwa.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com