W Lublinie będą badać niebezpieczne patogeny. Powstanie specjalne laboratorium

laboratory 5721287 960 720 2022 11 23 000346

Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzyma na swój rozwój ze środków Unii Europejskiej 140 milionów złotych dofinansowania. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą informatyzację, remonty i roboty budowlane, zakupy sprzętu i doposażenie wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Dofinansowane zostanie między innymi utworzenie w Lublinie laboratorium o klasie bezpieczeństwa BSL-3, w którym można badać próbki zawierające najbardziej niebezpieczne patogeny.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak powiedział, że trafią one do 16 stacji wojewódzkich sanepidu, a także do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Całość projektów opiewa na kwotę 151 milionów złotych, z czego 140 to wartość dofinansowania.

– Pieniądze pochodzą z unijnego instrumentu REACT – podkreślił Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Wcześniej już zrealizowano dwa projekty o charakterze informatycznym. Krzysztof Saczka poinformował, że podpisano porozumienie inaugurujące trzecie przedsięwzięcie tego typu.

CZYTAJ: Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed pleśnią na owocach i warzywach

 

Projekty realizowane w GIS to System Powiadamiania o Wprowadzeniu do Obrotu Żywności Prozdrowotnej i projekt GovNet, służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa transmisji oraz ochrony przesyłanych i przetwarzanych danych. Efektem realizacji obecnego projektu ma być zbudowanie trzech nowych modułów w Systemie Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) w zakresie higieny środowiska, bezpieczeństwa żywności i nadzoru nad chemikaliami oraz zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka zaznaczył, że realizacja projektów przy współudziale środków z UE to szansa na przyspieszony rozwój organizacji bez nadmiernego angażowania środków z budżetu państwa.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version