„W sposób heroiczny zdali egzamin z miłości do ojczyzny”. Upamiętnienie uczestników powstania zamojskiego

zaboreczno 2022 11 20 120237

Msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła uroczystości 80. rocznicy wybuchu powstania zamojskiego. Nabożeństwo odprawiono w intencji poległych i zmarłych uczestników tego drugiego co do wielkości – po powstaniu warszawskim – aktu zorganizowanego oporu na naszych ziemiach.

Ksiądz podpułkownik Kryspin Rak zaznaczył w homilii, że w osiemdziesięciolecie powstania trzeba przypominać o tym wydarzeniu i o ludziach, którzy w walce o wolną Polskę sprzeciwili się okupantowi. – Chcemy oddać im hołd za to, że nie zawahali się poświęcić swojego niejednokrotnie jeszcze młodego życia w imię sprawiedliwości, wolności i niepodległości. Można powiedzieć, że ci bohaterscy powstańcy zdali egzamin z miłości do ojczyzny w sposób heroiczny – mówił ksiądz podpułkownik.

CZYTAJ: 80. rocznica powstania zamojskiego. Wielkie uroczystości w Warszawie

Od listopada 1942 roku do sierpnia 1943 roku deportowano ponad 110 tysięcy mieszkańców regionu. Dramatyczny los dotknął również 30 tysięcy dzieci z Zamojszczyzny. Przyjmuje się, że życie straciło około 10 tysięcy z nich, a około czterech i pół tysiąca przeznaczono do germanizacji.

Ksiądz podpułkownik Kryspin Rak przypomniał, że w czasie wojny Niemcy stosowali wyjątkowo brutalne metody. – Dzieci były odbierane rodzicom. Te młodsze, o aryjskim wyglądzie, przekazywano niemieckim rodzinom do zniemczenia. Innych w bydlęcych wagonach wywożono do specjalnych obozów przejściowych gdzie masowo umierali z powodu głodu, chorób i mrozu, a część trafiała na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych  – dodał ksiądz Kryspin Rak.

POSŁUCHAJ: 04.07.2021 Małgorzata Sawicka „Nierozwinięty do końca kwiat”

W mszy uczestniczył m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W południe rozpoczął się uroczysty apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Powstanie zamojskie było największym pod względem terytorialnym aktem zorganizowanego oporu Polaków, którzy wystąpili zbrojnie przeciw zbrodniczej polityce niemieckiej III Rzeszy.

RL / IAR / opr. ToMa

Na zdj. pomnik bitwy pod Zaboreczną, wielkiego zwycięstwa polskich partyzantów podczas powstania zamojskiego, fot. Pftf / wikipedia.org

Exit mobile version