0 Środki na wypłacenie dodatku węglowego trafiły do samorządów i są wypłacane – powiedział w poniedziałek (28.11) wicepremier Jacek Sasin podczas briefingu w Świdniku.
CZYTAJ: Zmodernizowane dworce kolejowe otwarte w Świdniku i Kaniach. To część ogólnopolskiego projektu
– Środki trafiły do samorządów, są wypłacane, jest to duże wsparcie dla osób, które opalają swoje mieszkania węglem – powiedział Sasin. Odpowiedział tak na pytania mediów o działanie senatora KO Krzysztofa Brejzy, który w sobotę wieczorem poinformował o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych.
– To chyba kolejny happening senatora Brejzy. Środki trafiły do samorządów i są wypłacane. Jest to duże wsparcie dla osób, które opalają swoje mieszkania węglem. Podjęliśmy taką decyzję, bardzo kosztowną dla budżetu państwa, w obliczu gwałtownego wzrostu cen węgla. W tej chwili te środki są wypłacane. Tylko sprawność działań samorządów w tej sprawie decyduje, czy te środki już trafiły czy trafiają do obywateli – dodał wicepremier Sasin.
Ustawę o dodatku węglowym prezydent podpisał 11 sierpnia. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł, przysługujący gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing prasowy z okazji otwarcia nowego dworca kolejowego Świdnik Miasto
Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
W sobotę wieczorem senator KO Brejza opublikował w sobotę na Twitterze skan pisma skierowanego do Prokuratora Krajowego w nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych. W poście senator KO napisał, że rząd ma dwa miesiące na wypłatę ludziom należnych środków, a w wielu gminach – jak napisał – „setki osób oczekuje ponad dwa miesiące, ludzie się zapożyczają, nie mają za co kupić opału”. „Dotarły do mnie niepokojące informacje o licznych nieprawidłowościach związanych z nieterminowym przekazywaniem przez administrację rządową samorządom środków finansowych na wypłatę dodatków węglowych” – napisał Brejza w zawiadomieniu.
Zwrócił przy im uwagę, że ustawa o dodatku węglowym zobowiązuje do wypłaty tego dodatku każdej osobie uprawnionej w ciągu najpóźniej 2 miesięcy od momentu złożenia wniosku. „Tymczasem rządowe środki przekazywane są niesystematycznie i według niewiadomych kryteriów z dużym opóźnieniem, znacznie przekraczającym możliwość wypłaty dodatku węglowego uprawnionej osobie w terminie 2 miesięcy od złożenia wniosku” – zaznaczył.
MaTo / PAP/ opr. DySzcz
Fot. Krzysztof Radzki