„Wystarczy jeden telefon, żeby uratować komuś życie”. Zwracajmy uwagę na osoby narażone na wychłodzenie

68 211377 2022 11 06 150618

Policjanci rozpoczęli systematyczne patrole ogródków działkowych, altan czy pustostanów, sprawdzając, czy ktoś nie jest narażony na wychłodzenie.

W ubiegłym sezonie zimowym (do lutego 2022) w województwie lubelskim z wychłodzenia zmarły 4 osoby, a w Polsce blisko 40.

– Wystarczy jeden telefon, żeby uratować komuś życie – policjanci apelują o zwracanie uwagi na osoby samotne, nietrzeźwe czy bezdomne. To właśnie one szczególnie narażone są na wychłodzenie, zwłaszcza teraz gdy temperatury są coraz niższe. 

Odwiedzają również mieszkania osób samotnych, schorowanych i w podeszłym wieku, sprawdzając warunki, w jakich osoby te zamieszkują. Szczególną uwagę zwracają na temperaturę panującą w mieszkaniu.

Funkcjonariusze nie mogą być jednak wszędzie i apelują o informowane – jeśli mamy taką wiedzę – o osobach śpiących na ławkach, nietrzeźwych, czy też starszych, którym trzeba pomóc. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 112 lub pogotowia ratunkowego.

Zgłoszenia można wysyłać poprzez  Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W ten sposób anonimowo można informować o miejscach przebywania osób  bezdomnych. 

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. lubelska.policja.gov.pl

Exit mobile version