Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy w Polsce muszą założyć i aktywować profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do tej pory nie zrobiło tego 9,5 tysiąca przedsiębiorców z województwa lubelskiego.
Nowy obowiązek na przedsiębiorców nakładają przepisy prawa, a te są jednoznaczne. Od stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. A co w przypadku, kiedy takiego profilu mimo wszystko nie założymy? – W zasadzie nic takiego się nie stanie – mówi Maciej Raszewski z lubelskiego oddziału ZUS: – Kar żadnych nie ma. Jeżeli przedsiębiorca nie wykona tego obowiązku i nie aktywuje profilu na platformie usług elektronicznych, ZUS zrobi to za niego, ale tu nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby ci płatnicy składek, ci najmniejsi, oni korzystali z tej platformy, bo dla nich to jest dodatkowa zaleta. To możliwość korzystania z pewnych usług, do których nie mają dostępu.
Jakie konkretne korzyści mają przedsiębiorcy? – Mamy możliwość składać do ZUS rożnego rodzaju dokumenty zgłoszeniowe, rozliczeniowe, kontrolować stan sald, sprawdzać sobie wpłaty, czy dobrze wszystko się rozksięgowało, można też pobierać sobie potwierdzone przez ZUS różne dokumenty, na przykład zaświadczenie o niezaleganiu, który obecnie jest jednym z podstawowych dokumentów potwierdzających rzetelność firmy na przykład przy przetargach czy przy staraniu się o kredyt w banku – mówi Maciej Raszewski.
CZYTAJ: Ważna informacja dla płatników. Do końca roku trzeba aktywować profil PUE ZUS
To wszystko dostępne od ręki, online, w domu czy siedzibie firmy. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. Ponadto, dokumenty są generowane natychmiast i nie trzeba na nie czekać w urzędzie. Jednak całe PUE ZUS to nie tylko korzyści wyłącznie dla przedsiębiorców. – Jako ubezpieczony też może sprawdzać, jakie ma składki odprowadzone na ubezpieczenia emerytalne, może sobie policzyć hipotetyczną emeryturę, może tez składać różnego rodzaju wnioski, może sprawdzać jak wygląda sytuacja z otwartym funduszem emerytalnym, może sprawdzić jaki ma kapitał początkowy. Daje to możliwość pełnej weryfikacji tego wszystkiego, co ZUS wie na nasz temat – dodaje Maciej Raszewski
Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia swoich zwolnień lekarskich czy złożenia wniosków – na przykład o 500 Plus. A jak oceniają to pracodawcy? – Mamy XXI wiek i od takich rozwiązań online nie uciekniemy – mówi prezes Pracodawców Lubelszczyzny lewiatan Dariusz Jodłowski. – Wielu przedsiębiorców już korzysta, szczególnie tych większych, średnich, ale i małych, z ePUAP i jest to forma bardzo wygodna. Ona ogranicza wydatek czasowy i fatygę związaną z komunikowaniem się z ZUS-em. Cały świat idzie w tą stronę, także to wręcz by polska gospodarka straciła na konkurencyjności, gdybyśmy takich rozwiązań i technologii nie wdrażali.
– Mogłoby być tylko czasem prościej – dodaje prezes Jodłowski. – Zastrzeżenia głównie dotyczą nazewnictwa tak naprawdę, ponieważ dobrze by było, żeby były to aplikacje intuicyjne, na przykład uzyskać zaświadczenie o okresach składkowych swoich, albo zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami – to nijak się ma wpisanie takiego prostego intuicyjnego sformułowania, bo nie wyskoczy żaden formularz. Trzeba znać określenia slangowe, które normalnemu śmiertelnikowi nie przyjdą do głowy. Nie wyklika się, jeżeli nie wie się, że jest to jakiś druk „RWD coś tam”.
A to „coś tam” może mieć niekiedy ogromne znaczenie dla załatwienia danej sprawy w urzędzie i nie tylko.
Aktywować profil na platformie PUE ZUS można osobiście w dowolnej placówce ZUS-u lub online.
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. archiwum