Kryminalne Czwartki w Polskim Radiu Lublin, wernisaż malarski Jerzego Zyśko, koncert w Chełmskim Domu Kultury, spotkanie promujące książki Stefanii Perzanowskiej.
Kryminalne Czwartki z Wojciechem Chmielarzem
„Moje zamiłowanie do kryminału wzięło się z lektur. Najpierw opowieści o Sherlocku Holmesie, potem czarnego kryminału w wykonaniu Raymonda Chandlera” – mówi w jednym z wywiadów Wojciech Chmielarz. Zdaniem krytyków literackich to mistrz obserwacji i magik opowieści. Wojciech Chmielarz, twórca komisarza Mortki i zekranizowanego „Żmijowiska” będzie dziś gościem w Studiu im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin. Autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru opowie m.in. o kulisach pracy nad kontynuacją losów komisarza Mortki w książce „Długa noc”, która trwała 4 lata. Chmielarz osadził akcję w samym środku pandemii.
Spotkanie z cyklu Kryminalne Czwartki rozpoczyna się o 18:00. Rozmową mogą Państwo także śledzić w mediach społecznościowych.
Jerzy Zyśko – „Martwa natura”
Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż malarstwa olejnego „Martwa natura”. Autorem prac jest Jerzy Zyśko, malarz, autor obiektów i instalacji artystycznych, grafik, rysunków, prac site-specific i rzeźb.
Jerzy Zyśko to artysta plastyk, urodzony w 1963 roku w Lublinie. W latach 1981-1985 studiował na Wydziale Malarstwa w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie pod kierunkiem Ryszarda Lisa. Ukończył również wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w Pracowni Józefa Hałasa w 1990 r.
Artysta jeszcze nie tak dawno stanął przed widmem bezdomności. Dzisiejszy wernisaż w Galerii OKNA MBP w Lublinie rozpoczyna się o 17:00 przy Peowiaków 12.
Koncert zespołu Good God w Chełmskim Domu Kultury
Good God to zespół, który wyrósł w murach lubelskiego seminarium. Był pierwszym zespołem kleryckim w Lublinie. Zespół wykonuje autorskie kompozycje, które można zamknąć w gatunku „chrześcijańskiego reggae”. Tworzą go kapłani oraz osoby świeckie.
To m.in. ks. Paweł Gołofit, ks. Adrian Komorowski, Dawid Gołąb, Michał Kłysz oraz Franciszek Wróbel.
Dziś w Chełmskim Domu Kultury premierowy koncert, podczas którego mogą Państwo usłyszeć utwory z najnowszej płyty „Wędrowiec”. Początek o 19:00.
Spotkanie wokół obozowych wspomnień Stefanii Perzanowskiej
Stefania Perzanowska trafiła na Majdanek w styczniu 1943 roku. To dzięki jej inicjatywie powstał na polu kobiet rewir. W szpitalu obozowym nie tylko starała się pomagać chorym, ale także ukrywała w nim skrajnie wyczerpane lub skazane na śmierć kobiety, fałszując w tym celu dokumentację chorobową.
W 80. rocznicę utworzenia obozu kobiecego w KL Lublin przypominana jest postać założycielki kobiecego szpitala obozowego. Perzanowska pobyt w KL Lublin z punktu widzenia lekarki opisała w książce „Gdy myśli do Majdanka wracają”. Nową edycję wspomnień, wzbogaconą o posłowie i niepublikowane grypsy, opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka wraz z Państwowym Muzeum na Majdanku.
Spotkanie promujące książki Stefanii Perzanowskiej rozpoczyna się o 17:30 w WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.