05.12.2022 Dominik Gil „Łupek niezgody”

20221125 105903 2022 12 05 222037

Włodawski samorząd od 10 lat konsekwentnie odmawia rekultywacji nieczynnej kopalni piasku przy użyciu miliona ton łupa powęglowego. Właściciel terenu skuteczne podważał decyzje starostwa i w 2017 r. był bliski realizacji planu. Jednak wskutek protestów i odwołania mieszkańców od przychylnej dla przedsiębiorcy decyzji samorządowego kolegium odwoławczego, sprawa trafiła na wokandę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację mieszkańcom i samorządowi, ale Naczelny Sąd Administracyjny uchylił ten wyrok, dopatrując się uchybień formalnych.

Starostwo ponowne musi rozpatrzyć wniosek właściciela o rolny kierunek rekultywacji wyrobiska, czyli zasypanie go łupkiem powęglowym.

Dlaczego mieszkańcy i samorząd nie chcą rekultywacji? Czym jest kopalniany odpad i czy może być szkodliwy dla środowiska? Gdzie jest granica między prywatnym interesem, a dobrem ogółu?

W audycji wypowiadają się: Edyta Gałan z włodawskiej Inicjatywy Między Drzewami, Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, właściciel firmy TRANS-MAJ Józef Majewski, do którego należy nieczynna kopalnia piasku we Włodawie, prawnik firmy TRANS-MAJ mecenas Sebastian Kotuła, Aleksandra Woźniak-Figurska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Grażyna Kadrow ze Starostwa Powiatowego we Włodawie, prezes włodawskiego MPGK Hubert Ratkiewicz i geolog dr Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej.

TUTAJ można znaleźć raport „Rekultywacje wyrobisk z wykorzystaniem odpadów z wydobycia węgla kamiennego w województwie lubelskim”.

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version