Kto z Państwa nie oglądał jeszcze prac mistrza Beksińskiego z CSK? We wtorek zaprosimy do Teatru Andersena, w Puławach swoje prace wystawiła Kinga Araya, w kinach poruszający polski dramat w reż. Jacka Lusińskiego.
Wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego w Centrum Spotkania Kultur
Na wiele zmysłów działa sztuka Zdzisława Beksińskiego prezentowana w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jedno jest pewne. Przyciąga i wywołuje skrajne emocje. Oprócz ekspozycji 50 obrazów z Muzeum Historycznego w Sanoku można również zobaczyć m.in. multimedialny 25-minutowy pokaz, w którym połączono malarstwo Beksińskiego z muzyką, której słuchał podczas malowania.
Posługiwał się także bardzo pracochłonną techniką laserunkową. To wymagało od malarza mistrzowskiego opanowania. Obrazy to m.in. portrety, które są niejako odzwierciedleniem dramatu wewnętrznego artysty – samouka.
Zdzisław Beksiński zaczął malować w latach 60. XX wieku. Jego prace o tematyce fantastycznej, krytykowane przez innych malarzy, szybko zyskały uznanie publiczności. I tak jest do dziś. Ekspozycja przenosi nas do wyjątkowego, mrocznego świata. Można ją oglądać do 29 stycznia w Galerii Wystaw Czasowych CSK w Lublinie
Spektakl „Arabela” w Teatrze Andersena
Aktorzy Teatru Andersena przygotowali teatralną adaptację uwielbianego pod koniec lat 70. serialu Arabela. Magia, niepowtarzalna atmosfera, wyraziście zarysowane postacie, smaczny humor, misternie zaplecione wątki akcji sprawiały, że serial stał się kultowy. Adaptacja teatralna przenosi zdarzenia znane z serialu we współczesne realia.
Podczas spektaklu zobaczymy także lalki. Widzowie będą aktywnie uczestniczyć w rozwoju akcji. Przewodnikami po naszym świecie jest dwójka dzieci. Tata Jaśka za pomocą dzwoneczka przyzywa Czarodzieja Rumburaka i zaczyna się magia.
Za reż. odpowiada Igor Gorzkowski. Spektakl będzie wystawiany do 22 grudnia w Teatrze Andersena.
Wystawa „Nostoi-Powroty” w Puławskim Domu Chemika
W Puławskim Domu Chemika wystawa autorstwa Kingi Arayi. Na ekspozycję składają się filmy video, fotografie i rysunki, które nawiązują do lat młodzieńczych Arayi, kiedy będąc uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego zaangażowana była w działania antykomunistyczne. To właśnie tutaj, w Puławach zaczęła się symboliczna wędrówka Artystki, która w 1988 roku zapoczątkuje swoją emigrację najpierw do Włoch, a potem do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wystawa podejmuje temat tożsamości naznaczonej uchodźctwem i powrotem do ojczyzny. Araya publikowała na temat przemian kulturowych, emigracji i uchodźctwa w sztuce współczesnej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, międzynarodowych konferencjach historii sztuki, festiwalach filmowych.
Wystawa pt. „Nostoi-Powroty” będzie otwarta do końca grudnia w Puławskiej Galerii Sztuki.
„Śubuk” w Centrum Kultury w Lublinie
Na seans do Centrum Kultury w Lublinie zaprasza Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi. Film „Śubuk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. Za reż. odpowiada Jacek Lusiński. Film to bardzo emocjonalna opowieść. W rolach głównych Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska, Wojtek Krupiński.
Dzisiejszy seans rozpoczyna się o 18:00 w kinie CK w Lublinie.
Fot. Iwona Burdzanowska