14.12.2022 Informator kulturalny

316406223 207119588339973 7868564024848808086 n 2022 12 15 112932

Wystawa prac Zofii Stryjeńskiej w Galerii Gardzienice

Zofia Stryjeńska bardzo często nawiązywała do kultury ludowej. Malarka, ilustratorka i scenografka, projektantka tkanin, plakatów i zabawek; związana z Warszawą i Zakopanem ma ogromny dorobek artystyczny. Galeria Gardzienice zaprasza do obejrzenia kulturowej spuścizny, która została zaprezentowana w przestrzeni na lubelskim Starym Mieście. To zabawki wypożyczone z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gwasze i rotagrawiury, tworzone jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku.

Charakterystyczny dla prac Stryjeńskiej jest ruch, tańczące pary w polskich barwnych strojach ludowych. Kuratorzy wystawy poprzez wypożyczone dzieła chcieli pokazać, że prace artystki to łącznik pomiędzy obrzędowością, a tzw. nową sztuką. 

Wystawa „Tańce, Stroje i Zabawki – Tam jedynie znaleźć jeszcze można barwę / Zofia Stryjeńska – prace wybrane” będzie dostępna do końca stycznia w Galerii Gardzienice przy Grodzkiej 5A w Lublinie. 

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka

„Sztuka pod choinkę” – pod takim hasłem odbędą się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka Targi Sztuki Studenckiej. Podczas Targów zaprezentowane zostaną dzieła około 30 studentów wydziału Artystycznego UMCS, którzy wystawią na sprzedaż ponad 300 prac. Wśród nich znajdzie się m.in: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, akwarele czy malarstwo olejne. 

To jeden ze sposobów na zaistnienie na rynku sztuki i przybliżenie twórczości młodych. 

Targi potrwają do jutra w godzinach od 12.00 – 19.00.

Warsztaty w Zamojskim Domu Kultury

Słowo makrama pochodzi z języka arabskiego. To nic innego jak starannie wiązana dekoracja, która w ostatnich latach zdobi coraz więcej polskich domów. Technikę starannego plecenie sznurków, znana od czasów starożytnych, mogą Państwo poznać podczas dzisiejszych warsztatów organizowanych przez Zamojski Dom Kultury. Efektem będą własnoręcznie wyplecione makramowe kwietniki.

Warsztaty poprowadzi Klaudia Naklicka – Czwal. Początek o 17.00 przy ul. Partyzantów 13 w Zamościu. 

Wystawa „Rozmowa z Rembrandtem”

Wybitny polski malarz, wizjoner, grafik, teoretyk sztuki Andrzej Fogtt w 50 dziełach przypomina sylwetkę holenderskiego malarza Rembrandta. W Galerii Wirydarz znalazły się prace wykonane w technice akrylowej czy olejnej. To także rysunki i tusze. Andrzej Fogtt dyskutuje w ten sposób z dawnym mistrzem, prowadzi dialog i spiera się z artystą. 

To nie pierwsza próba zmierzenia się tego urodzonego w Poznaniu artysty z portretami innego twórcy. W 2019 roku namalował bowiem szereg portretów Witkacego. 

Wystawa pt. „Rozmowa z Rembrandtem” będzie dostępna do końca lutego w Galerii Wirydarz. 

Fot. Galeria Gardzienice FB

Exit mobile version