18.12.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

315520167 1234486013773686 61837352966402675 n 2022 12 17 095420

Czy Aleksander Zelwerowicz na pewno urodził się w domu, na którym jest dziś informująca o tym tablica? Nie tylko o tym Grażyna Lutosławska rozmawiała w Teatrze Starym z Anną Nowak, aktorką i kustoszką archiwum artystycznego Teatru Osterwy w Lublinie i dr. Jarosławem Cymermanem, literaturoznawcą i teatrologiem, zastępcą dyr. ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” druga część tego wieczoru. Będzie także mowa o przesądach teatralnych i o tym, gdzie w Lublinie występowała Gabriela Zapolska i co o jej grze pisała lubelska prasa.

W programie także druga część rozmowy z Agatą Tuszyńską, która w Teatrze Starym opowiadała o zręcznie żonglującym faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami francuskim pisarzu, który jako jedyny na świecie otrzymał nagrodę, którą według przepisów można otrzymać tylko raz w życiu – o książce „Żongler. Romain Gary”.

W 345 odcinku słuchowiska „Bazarek” koty robią co chcą, a Stanisław robi porządki.

Wrócę do spaceru, jaki odbyłam z Joanną Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” po placu, który wg legendy miał być w 1569 roku miejscem obozowania posłów litewskich podczas podpisywania unii lubelskiej oraz miejscem odebrania przez Zygmunta Augusta od księcia pruskiego Albrechta Fryderyka hołdu i przysięgi lennej. Kilka stuleci później na placu Litewskim spotykali się m.in. lubelscy pisarze, poeci i krąg ich znajomych. Gdzie się umawiali? Kogo Czechowicz częstował cukierkami? Jakie kawiarnie odwiedzali? Gdzie były redakcje gazet? O tym m.in. porozmawiamy podczas spaceru.

Na zdjęciu „bukiety dramatyczne”, czyli i wiersze wykonywane m.in. podczas Quotlibetów, widowisk złożonych z deklamacji, śpiewów i skeczów wypełniały przed laty aktorskie szuflady. Te na zdjęciu pochodzą z archiwum Anny Nowak. 

Exit mobile version