28.12.2022 Informator kulturalny

317533790 515087540652567 849783263085517340 n 2022 12 28 104021

 

Spektakl familijny w teatrze Osterwy

W ostatnie dni 2022 roku na spektakl zaprasza lubelski teatr Osterwy. Warto do teatru zabrać pociechy. Spektakl „Cztery pory roku” skierowany jest do najmłodszych widzów. Scenografia oraz dźwiękowa aranżacja pomaga aktorom jeszcze bliżej przenieść maluchy w świat zmiany, które determinuje pogoda. Każda z pór roku jest tworzona w oparciu o trzy podstawowe elementy: plastykę, muzykę i choreografię. W teatralnych doświadczeniach u dzieci ukształtują się specyficzne głębokie przeżycia artystyczne, stymulujące ich rozwój i inspirujące je do twórczych działań.

Spektakl „Cztery pory roku” będzie grany 30 grudnia w godz. 10.00 i 12.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Wielokulturowe kolędowanie w Krasnymstawie i Włodawie

W salach widowiskowych, kościołach, instytucjach kultury rozpoczyna się okres kolędowania. Na koncert świąteczny zaprasza Krasnostawski Dom Kultury. W programie wykonywane dawniej przez wędrownych muzyków pastorałki, kolędy oraz utwory nawiązujące do klimatu świąt Bożego Narodzenia. Na scenie zespoły „Apostolica” oraz „Amicus”. W trakcie koncertu odbędzie się zbiórka darów dla dzieci z domu dziecka.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek o 17.00.

Wspólne kolędowanie zaplanowano dziś także we Włodawie. O godz. 15.00 spod Muzeum – Zespołu synagogalnego wyruszą wozem drabiniastym grupy kolędnicze, które będą przypominać muzykę świąt w różnych przestrzeniach wielokulturowego miasteczka.

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w CSK w Lublinie

Na wiele zmysłów działa sztuka Zdzisława Beksińskiego prezentowana w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jedno jest pewne. Przyciąga i wywołuje skrajne emocje. Oprócz ekspozycji 50 obrazów z Muzeum Historycznego w Sanoku, można również zobaczyć m.in. multimedialny 25-minutowy pokaz, w którym połączono malarstwo Beksińskiego z muzyką, której słuchał podczas malowania.

Posługiwał się także bardzo pracochłonną techniką laserunkową. To wymagało od malarza mistrzowskiego opanowania. Obrazy to m.in. portrety, które są niejako odzwierciedleniem dramatu wewnętrznego artysty – samouka.

Zdzisław Beksiński zaczął malować w latach 60-tych XX wieku. Jego prace o tematyce fantastycznej, krytykowane przez innych malarzy, szybko zyskały uznanie publiczności. I tak jest do dziś. Ekspozycja przenosi nas do wyjątkowego, mrocznego świata. Można ją oglądać do 29 stycznia w Galerii Wystaw Czasowych CSK w Lublinie.

Fot. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie FB

Exit mobile version