Arcybiskup przeciwny przeniesieniu pomnika ks. Radziszewskiego. Znamy stanowisko kurii

img 3967 2 2022 12 09 090926

Arcybiskup Stanisław Budzik nie zgadza się na przeniesienie pomnika księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, na teren kampusu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stanowisko metropolity przekazał ks. dr Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Z oświadczenia, które ukazało się na stronie Archidiecezji Lubelskiej wynika, że decyzja o przeniesieniu pomnika została podjęta przez władze uniwersytetu bez wcześniejszej konsultacji i zgody arcybiskupa, pomimo wyraźnego sprzeciwu metropolity, który jest też Wielkim Kanclerzem KUL.  

– Decyzja o przeniesieniu pomnika została podjęta przez władze Uniwersytetu bez wcześniejszej konsultacji i zgody arcybiskupa, pomimo wyraźnego sprzeciwu metropolity – mówi rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej ks. dr Adam Jaszcz. – Zgodnie z obowiązującym statutem Uniwersytetu Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące. Ksiądz arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik ks. Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze arcybiskupa Józefa Życińskiego.

CZYTAJ: Lublin: pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zmienia lokalizację

Władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego imienia Jana Pawła II podkreślają tymczasem, że nie musiały mieć zgody arcybiskupa na przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego.

Kolegium Rektorskie KUL podkreśliło, że zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, rektor miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii, a o „przyczynach decyzji rektora został poinformowany Wielki Kanclerz – Metropolita Lubelski i Władze Miasta”.

– Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, rektor miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii – powiedział rzecznik prasowy KUL Robert Szwed. – Wielki kanclerz KUL ma oczywiście wiele kompetencji, natomiast w sprawach zagospodarowania przestrzennego takich kompetencji nie ma. Rektor oczywiście konsultuje, gromadzi opinie instytucji i środowiska akademickiego oraz tych głosów, które mówiły o tym, że należy w jakiś inny sposób wyeksponować i zaprezentować wizerunek pierwszego rektora KUL. Było ich tak dużo, że rektor podjął decyzję w tym zakresie w taki właśnie sposób.

„Statut KUL, wymieniając kompetencje Wielkiego Kanclerza, nie stanowi o konieczności jego akceptacji dla decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego Uniwersytetu i kwestii upamiętniania postaci z nim związanych” – napisano w  wydanym właśnie oświadczeniu.

Kolegium Rektorskie KUL przypomina, że pomnik został zdemontowany w celu przeniesienia go w bardziej wyeksponowane i godne miejsce. „Z prośbami i petycjami o przeniesienie pomnika, do rektora uczelni zwracało się wielu przedstawicieli środowiska akademickiego, m.in. Towarzystwa Przyjaciół KUL, Fundacji Rozwoju KUL, Fundacji Potulickiej oraz organizacji studenckich” – napisano w oświadczeniu.

Kolegium zaznaczyło, że „mimo szczytnego zamiaru uczczenia ks. Radziszewskiego pomnikiem na Skwerze Abp. Życińskiego, ten teren przez ostanie lata nie został odpowiednio zadbany i zagospodarowany.

W skład Kolegium Rektorskiego KUL wchodzi rektor i czterech prorektorów.

Pomnik ks. Radziszewskiego jest obecnie przygotowywany do montażu na trenie Uniwersytetu, w wyeksponowanym miejscu z podświetleniem i tablicą multimedialną z historią KUL i jego założyciela” – poinformowały władze KUL.

Pomnik współzałożyciela i pierwszego rektora KUL, ks. Idziego Radziszewskiego, został wczoraj (08.12) rozebrany. Na skwerze obok Placu Teatralnego w Lublinie stał 4 lata. Odsłonięto go 8 grudnia 2018 roku.

Przypomnijmy, że na skwerze przy Al. Racławickich obok Placu Teatralnego ma powstać pomnik byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Budowę monumentu zatwierdzili lubelscy radni.

RyK / opr. PrzeG

Fot. archiwum

 

Oświadczenie Kolegium Rektorskiego KUL ws. przeniesienia pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

Odnosząc się do oświadczenia kanclerza Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznika prasowego Archidiecezji Lubelskiej, ks. dr. Adama Jaszcza, pragniemy podkreślić, że pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, został zdemontowany w celu przeniesienia go w bardziej wyeksponowane i godne miejsce. Mimo szczytnego zamiaru uczczenia ks. Radziszewskiego pomnikiem na Skwerze Abp. Życińskiego, ten teren, przez ostatnie lata, nie został odpowiednio zadbany i zagospodarowany, o czym informowały m.in. lubelskie media.

Z prośbami i petycjami o przeniesienie pomnika, do Rektora KUL, zwracało się wielu przedstawicieli środowiska akademickiego, m.in. Towarzystwa Przyjaciół KUL, Fundacji Rozwoju KUL, Fundacji Potulickiej oraz organizacji studenckich. Pomnik ks. Radziszewskiego jest obecnie przygotowywany do montażu na trenie Uniwersytetu, w wyeksponowanym miejscu, z odpowiednio zagospodarowaną przestrzenią, podświetleniem oraz tablicą multimedialną z historią KUL i jego założyciela. Koncepcję ekspozycji pomnika, w najbliższym czasie, przedstawi zespół ekspertów z architektury krajobrazu i historii sztuki.

Zgodnie z Ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Rektor KUL miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii. Sprawa była konsultowana w gronie Kolegium Rektorskiego KUL i innych gremiach akademickich. O przyczynach decyzji rektora został poinformowany Wielki Kanclerz – Metropolita Lubelski i Władze Miasta. Statut KUL, wymieniając kompetencje Wielkiego Kanclerza, nie stanowi o konieczności jego akceptacji dla decyzji dot. zagospodarowania przestrzennego Uniwersytetu i kwestii upamiętniania postaci z nim związanych. Nie było więc konieczności uzyskiwania jego zgody na przeniesienie pomnika w bardziej godne miejsce.

Kolegium Rektorskie

Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Jana Pawła II

Exit mobile version