Dla ducha i spokojnej głowy. Koncerty dla pacjentów onkologicznych w Lublinie

img 20221117 153654 2022 11 17 170917 2022 12 29 181832

Pomagają zapomnieć o chorobie i cierpieniu. Chodzi o cykl wyjątkowych koncertów dla pacjentów onkologicznych ze  szpitala SPSK 1 w Lublinie. Dwa razy w miesiącu szpitalny korytarz zamienia się w salę koncertową. Jedno z ostatnich spotkań miało szczególny, świąteczny charakter. 

– Muzyka pomaga wszystkim. Nie tylko chorym, ale i zdrowym. Na pewno łagodzi w nas emocje, studzi złe myśli. Wyciszenie układu nerwowego powoduje zwolnienie akcji serca, złagodzenie oddechu. Organizm poprzez to uspokojenie na pewno wchodzi w rytm zdrowienia. Są badania na ten temat i stąd taka specjalność jak muzykoterapia. Wprawdzie w samej medycynie nie jest ona formalna, ale jest stosowana – mówi Beata Gawelska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Kameralne spotkania z muzyką dla pacjentów onkologicznych

– Miałyśmy otwarte serca do tego, aby przyjść tutaj z intencją nadziei i ofiarowania uwagi. Ofiarowania jakiejś namiastki piękna, dobra i świąt, które powinny się kojarzyć z ciepłem rodzinnym, przebywaniem ze sobą, wspólnym czasem. I wierzę, że ci ludzie chociaż na chwilę zamknęli oczy i przenieśli się w swoje piękne momenty – mówi dr Anna Michałowska-Kotynia z Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

– Występ dla takiej publiczności, która nie przychodzi do jakiejś sali koncertowej, to przede wszystkim nauka dla nas, muzyków tego, jaka jest nasza misja, którą się dzielimy z innymi. To bardzo trudne emocjonalnie i nawet teraz czuję te emocje. Chciałybyśmy, aby było to wszystko czyste, piękne, z uśmiechem, ale jest to oczywiście też „łamiące”. To, że posiadamy dar, talent, to też wielka odpowiedzialność. Nie powinniśmy ich trzymać tylko dla siebie, bo razem z Anią Michałowską uważamy, że darami trzeba się dzielić. Przychodzimy na ten koncert przede wszystkim dla ludzi, aby stworzyć atmosferę. Myśląc o tym, że jesteśmy razem, chcemy świętować ten około bożonarodzeniowy czas – dodaje Agnieszka Derlak, kompozytorka, pianistka i wykładowca UMCS. 

CZYTAJ: Uczelnia z muzyką dla pacjentów. Koncerty w lubelskiej klinice [ZDJĘCIA]

– Te minikoncerty mają być mimochodem sztuką towarzyszącą kuracji. Jeśli chodzi o artystów, a zwłaszcza studentów, ma im to uświadomić, że muzyka nie jest tylko zjawiskiem komercyjnym. Nie powinna się kojarzyć wyłącznie z estradą, ale może się również przejawiać w zupełnie inny sposób, bliski ludziom. Muzyka ma wymierne znaczenie społeczne i jest potrzebna ludziom – mówi prof. Piotr Wijatkowski, dyrektor Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie. 

– Jestem tu w klinice od 1,5 roku. Te koncerty to fantastyczna rzecz, nie da się opisać słowami, jak umysł reaguje na muzykę, jak potrafi ona przenieść w inny świat. Cały czas jest w głowie świadomość, że jesteśmy chorzy i nie możemy korzystać ze wszystkiego, z czego byśmy chcieli. Taki koncert pozwala wrócić nieco do normalności i przede wszystkim zapomnieć, wrócić do innych ludzi – dzieli się wrażeniami pan Ryszard, pacjent onkologiczny. 

Pierwszy koncert dla pacjentów onkologicznych odbył się w listopadzie 2022 roku. To prawdopodobnie jedyne tego typu projekt organizowany po tej stronie Wisły.  

Koncerty to wspólna inicjatywa Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej  i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Koncerty organizowane są przy wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, realizującego projekt „Muzykoterapia w Onkologii”. 

MaTo / opr. DomKla

Fot. archiwum

Exit mobile version