„Jesteśmy ambasadorem dobrych rozwiązań”. Lublin wsparł mołdawskie miasto w opracowaniu planu rewitalizacji

319759288 659264612612364 2210200031395613583 n 2022 12 16 211056

Lublin pomógł mołdawskiemu miastu w opracowaniu planu rewitalizacji. Program dla Leova prowadzony był od sierpnia tego roku. Uczestnicy z Mołdawii przyjechali do stolicy naszego regionu, by naocznie zobaczyć, jak rewitalizacja przebiegała w mieście, i porównać stan obecny ze zdjęciami z przeszłości. Program jest także narzędziem do pozyskiwania przez Mołdawię środków zewnętrznych.

– Należy mieć na uwadze, że mówimy o państwie, które kandyduje do Unii Europejskiej, my – jako Polska – jesteśmy w stanie podzielić się swoimi doświadczeniami – mówi adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS, doktor Marta Drabczuk. – Dla Mołdawii jesteśmy ambasadorem dobrych rozwiązań. Myślę, że ta wizyta studyjna miała o tyle wartość, że nie tylko zobaczyli, ale de facto upewnili się, że się da, że rzeczywiście ta transformacja i rewitalizacja jest możliwa. I co najważniejsze, że lokalne społeczeństwo ma duży wpływ na to, w którym kierunku pójdą te zmiany. Nie chodzi tylko o to, żeby zrewitalizować przestrzeń, ale też, żeby przestrzeń była dopasowana do potrzeb społeczności lokalnej. Tak naprawdę, żeby to właśnie społeczność lokalna wspólnie z władzami podjęła decyzję, co chcą na tym terenie zbudować. 

Według doktor Drabczuk, ten program to także szansa na rozwój współpracy z Mołdawią w kierunku turystycznym i gospodarczym.

CZYTAJ: Unijne pieniądze na rewitalizację w województwie lubelskim. 600 mln zł do 2027 r.

Program prowadzony był przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Fundację Centrum Rozwoju Lokalnego. Opracowany program rewitalizacji miasta Leova jest teraz w fazie konsultacji społecznych.

EwKa / opr. WM

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version