Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,1 mld euro przeznaczony dla wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych szczególnie dotkniętych skutkami wojny Rosji z Ukrainą – napisano w komunikacie KE.
W oparciu o tymczasowe ramy kryzysowe Polska zgłosiła KE program pomocy o wartości 1,1 mld euro (5,1 mld złotych), którym będzie zarządzało polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich.
CZYTAJ: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. zamrożenia cen gazu w 2023 r.
Do uzyskania pomocy uprawnione będą małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz duże przedsiębiorstwa, które są przedsiębiorstwami energochłonnymi i które prowadzą swoją działalność w sektorach m.in. sklasyfikowanych jako szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu. Z zakresu pomocy wyłączone są instytucje kredytowe i finansowe.
O zwiększoną kwotę pomocy będą mogły ubiegać się te przedsiębiorstwa, które ponoszą straty z działalności operacyjnej, a zwłaszcza te, które zanotowały spadek wskaźnika wyniku finansowego przed odsetkami, opodatkowaniem, deprecjacją i amortyzacją o co najmniej 40 proc. w okresie pomiędzy 1 stycznia lub 1 lipca a 31 grudnia 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku, lub ujemny wskaźnik zysku w okresie pomiędzy 1 stycznia, lub 1 lipca a 31 grudnia 2022 roku.
CZYTAJ: Porozumienie podpisane. Żużlowcy Motoru Lublin nadal ze wsparciem Bogdanki
KE uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. Całkowita pomoc przypadająca na beneficjenta może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i nie może przekroczyć 4 mln euro. Zwiększoną pomoc, do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych i 50 mln euro, mogą otrzymać przedsiębiorstwa energochłonne prowadzące działalność w szczególnie dotkniętych sektorach i ponoszące straty z działalności operacyjnej. Pomoc przyznawana będzie do 31 grudnia 2023 roku.
Według KE zgłoszony przez Polskę program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego. W związku z tym KE zatwierdziła pomoc na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. pixabay.com