Lubelski Festiwal nagrodzony w prestiżowym konkursie

mid 22c09294 2022 12 09 155710

Lubelski Festiwal Nauki zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Popularyzator Nauki 2022 w kategorii Zespół. Finałowa gala konkursu odbyła się dzisiaj (9 grudnia) w Warszawie.

Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie, a ze względu na liczbę uczestników – jeden z największych festiwali naukowych w Polsce. Festiwal to między innymi wykłady, warsztaty, ćwiczenia, wystawy, spektakle, konkursy czy w gry terenowe. Dotychczas odbyło się osiemnaście edycji wydarzenia. Łącznie zgłoszono i zaprezentowano ponad 16 tys. projektów.

– To ogromna radość i duże wyróżnienie dla naszych publicznych uczelni, które organizują Lubelski Festiwal Nauki, a także dla 80 instytucji naukowo-badawczych i organizacji, które współuczestniczą w tym wydarzeniu. Nagroda stanowi dla nas niezwykłą motywację do dalszej działalności popularyzatorskiej, do pokazywania innym, że nauka jest piękna, ciekawa, daje dużo radości, a jej rolą jest służba na rzecz społeczeństwa i zmiana świata na lepsze – powiedziała przedstawicielka laureatów, koordynatorka Festiwalu na UMCS dr Monika Baczewska-Ciupak.

Kapituła konkursowa doceniła działania lubelskich uczelni publicznych, miasta Lublin oraz współorganizatorów „na rzecz promowania i popularyzowania nauki i badań naukowych w społeczeństwie”.

Nagrodę Główną w 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki otrzymał w piątek (09.12) dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Jury konkursowe doceniło dr. Grzesiowskiego za niezależność, odwagę, niezwykłą umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny, edukowanie społeczeństwa i walkę z fake newsami. Dr Paweł Grzesiowski jest wykładowcą akademickim i autorem niemal 300 publikacji naukowych. Od marca 2020 r. wraz z zespołem lekarzy prowadzi cotygodniowe otwarte webinaria na tematy związane z pandemią COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi. Przewodniczy Stowarzyszeniu Higieny Lecznictwa i kieruje założonym przez siebie Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Nadal pracuje też jako pediatra, przy okazji edukując dzieci i rodziców.

W kategorii Naukowiec laureatem został dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jury doceniło całokształt działań popularyzatorskich laureata, a zwłaszcza popularyzowanie niezwykle ważnej obecnie kwestii wysychania Polski i zaangażowanie w ochronę ekosystemów bagiennych w Polsce i na świecie.

W kategorii Animator nagrodzono Stanisława Łoboziaka z Centrum Nauki Kopernik. Uznano, że jego kreatywność, niezwykłe zaangażowanie, osobowość i autentyczność, pociąga za sobą wiele osób. – Na co dzień jestem zamknięty w laboratorium, ale popieram słowa (…) Wiktora Kotowskiego, żeby wychodzić z popularyzacją nauki. Ja też lubię wychodzić z dziećmi i pokazywać żywą, namacalną przyrodę i do tego też wszystkich zachęcam – powiedział Łoboziak.

CZYTAJ: Lubelski Festiwal Nauki – pokaz pojazdów „made in Politechnika” Lubelska

Stowarzyszenie WroSpace otrzymało nagrodę w kategorii Instytucja. Jury zwracało uwagę zwłaszcza na najważniejsze przedsięwzięcie organizowane przez WroSpace – World Space Week Wrocław, określając je jako wydarzenie na najwyższym poziomie, na wielką skalę. „Jesteśmy wolontariuszami, którzy w pewnym momencie postanowili dzielić się swoją pasją troszkę na większą skalę. Dzisiaj stoimy tutaj i tak naprawdę widzimy, że droga, którą obraliśmy jest tą właściwą i obiecujemy, że będziemy nią nadal kroczyć” – zaznaczyła członkini Stowarzyszenia zarządu WroSpace Anna Bukiewicz-Szul.

Agnieszka Krzemińska została laureatką w kategorii Media. Dziennikarkę naukową w tygodniku „Polityka”, jury doceniło za całokształt jej pracy, zwracając szczególną uwagę na ostatnią książkę „Grody garnki i uczeni, o archeologicznych tajemnicach ziem polskich”. Otrzymała za nią już nagrodę Złotej Róży za najlepszą w języku polskim książkę popularyzującą naukę w 2022 r.

ZOBACZ ZDJĘCIA:  Lubelski Festiwal Nauki – zajęcia z fizyki

Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu wyróżnień Michałowi Młotkowi oraz Energetycznemu Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego.

Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Redakcja oceniła Instytut za wieloletnią aktywność popularyzatorską, otwartość na media, chęć dzielenia się wiedzą oraz wynikami swoich badań zarówno ze społecznością, jak i podmiotami, które decydują w Polsce o ochronie przyrody. Instytut praktykuje takie podejście od lat

Zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym pogratulował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w przesłanym liście. – Państwa zaangażowanie pozwala nam przełamywać obawę przed tym, co z pozoru niezrozumiałe lub nazbyt skomplikowane. Dziękuję za przybliżanie najnowszych osiągnięć, oswajanie pozornie trudnych zagadnień badawczych, zachęcanie do zadawania pytań. Doceniam, że w swojej codziennej pracy nie tylko przekazują Państwo wiedzę, ale co istotniejsze, uczą, jak z niej korzystać – napisał Przemysław Czarnek. – Jestem przekonany, że popularyzacja nauki, tworzenie przyjaznego klimatu społecznego, inspirowanie ludzi młodych, a także promowanie dorobku naukowego wybitnych badaczy ma dziś fundamentalne znaczenie – podsumował.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP, obecnie – ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

TSpi / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Marcin Obara

Exit mobile version