– 400 uczniów z Ukrainy i ich rodziców rozpoczęło w grudniu kursy języka polskiego, a prawie 100 nauczycieli z lubelskich placówek oświatowych uczy się ukraińskiego, aby zmniejszyć barierę językową w szkołach – przekazało biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin.
– Stale monitorujemy potrzeby szkół w zakresie wsparcia uczniów i ich rodzin, wynikające z kryzysu uchodźczego. Staramy się odpowiadać na nie jak najbardziej kompleksowo i adekwatnie. Zorganizowane przez miasto kursy językowe pozwolą zdobyć kompetencje ułatwiające komunikację i sprawne funkcjonowanie nie tylko w szkołach – zaznaczył Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, cytowany w komunikacie.
Poinformowano, że 180 uczniów i 220 rodziców pochodzących z Ukrainy uczy się od początku grudnia języka polskiego. Łącznie powstało 58 grup szkoleniowych. Kursy prowadzone są w 18 szkołach i placówkach oświatowych.
CZYTAJ: Specjalny fundusz na indywidualne potrzeby uchodźców. Z pomocy skorzystało już ponad sto osób
„Umiejętności językowe nabyte podczas kursów wzmocnią pewność siebie dorosłych i dzieci, a także ułatwią codzienne funkcjonowanie w polskim społeczeństwie” – wyjaśniono.
Z nauki języka ukraińskiego korzysta też 94 nauczycieli z lubelskich szkół. – Dzięki prowadzonym kursom miasto chce zmniejszyć barierę językową w szkołach, jak również zbudować poczucie bezpieczeństwa i otoczyć osoby uchodźcze wsparciem – dodał ratusz.
Kursy języka polskiego i ukraińskiego finansowane są z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF.
CZYTAJ: „To są dzieci, które widziały wojnę”. Mali uchodźcy spędzą święta w Lublinie
W Lublinie trwają również szkolenia dla 27 pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z pomocy uczniom w radzeniu sobie ze zdrowiem psychicznym i psychospołecznymi skutkami konfliktu zbrojnego.
– Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak wspierać, prowadzić terapię oraz pracować z uczniami, którzy doświadczyli wojny i zmuszeni zostali do ucieczki z własnego kraju. To działanie jest niezwykle ważne, z racji tego, że uchodźcy często zmagają się ze stresem pourazowym, zaburzeniami lękowymi i nieustającym poczuciem zagrożenia – wyjaśnił w komunikacie lubelski ratusz.
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com