Ponad 9.5 tysiąca licealistów w województwie lubelskim może przystąpić w 2023 roku do matury w nowej formule. Najwięcej zmian dotyczy egzaminu z języka polskiego.
– Stąd też może się on wydawać nieco trudniejszy niż te z poprzednich lat – mówi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, Lech Gawryłow. – Egzamin będzie trwać trochę dłużej. W przypadku matury ustnej jest taka nowość, że jedno z dwóch zadań jest jawne – komplet tych zadań został opublikowany – natomiast drugie zadanie zdający pozna w czasie egzaminu. Warto pamiętać, że w poprzednich latach zdający musiał odwołać się do konkretnej lektury obowiązkowej, wskazanej w poleceniu. Teraz tych lektur na egzaminie jest więcej, więc w poleceniu będzie, że pisząc wypracowanie, może odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej.
CZYTAJ: Oferty różnych uczelni w jednym miejscu. Na KUL trwa Lubelski Salon Maturzystów
Wypracowanie będzie dłuższe, niż do tej pory. Dotąd było to minimum to 250 słów. W 2023 i 2024 r. uczniowie będą musieli napisać minimum 300 słów, a od 2025 – 400 słów.
Na nowej maturze na egzaminie ustnym z polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Do tej pory zdający mieli tylko jedno zadanie na egzaminie ustnym. Jedno z dwóch zadań w zestawie będzie jawne. Na nowej maturze wydłużony będzie czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów.
Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.
Matury próbne w nowej formule rozpoczną się w szkołach w przyszłym tygodniu. Więcej informacji na temat nowych matur, a także przykładowe zadania opublikowano na stronach internetowych Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
MaTo / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum