Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ofertę kredytu mieszkaniowego?

glowne 2022 12 14 145731

Kredyt mieszkaniowy stanowi często jedyny sposób sfinansowania zakupu własnego domu czy mieszkania. Wybierając konkretną ofertę, klienci zazwyczaj kierują się potencjalnymi kosztami, jakie przyjdzie im ponieść oraz kwotą, jaką mogą uzyskać. Niemniej jednak warto zwrócić też uwagę na inne, bardzo istotne aspekty oferty kredytowej.

Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to kwota, jaką każdy kredytobiorca zobowiązany jest posiadać — najczęściej określa się go procentowo, a jego wysokość zależy bezpośrednio od wartości nieruchomości. Przykładowo, jeśli bank wymaga wkładu własnego na poziomie 20%, a nieruchomość kosztuje 100 000 zł, to klient może uzyskać od banku maksymalnie 80 000 zł — pozostałą część musi sfinansować samodzielnie. Każdy bank stosuje inne zasady w kontekście wyznaczania wysokości wkładu własnego, jednak obecnie właściwie nie ma możliwości zamiany gotówki na innego rodzaju zabezpieczenie. Co ważne, wkład własny nie może pochodzić z pożyczki lub kredytu, lecz klient może uzyskać niezbędne środki na przykład w formie darowizny.

Okres kredytowania

Okresem kredytowania określa się czas, w jakim klient spłaca zobowiązanie wobec banku. Obecnie wynosi on do kilku do nawet 30-35 lat. Warto wziąć pod uwagę, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty będzie trzeba ponieść. Jednocześnie skrócenie okresu spłaty zobowiązania wiąże się ze wzrostem wysokości rat kredytu, co nie zawsze jest korzystanie dla klienta. Wybierając ofertę kredytu, warto też przyjrzeć się kwestii samego oprocentowania — można zdecydować się na oprocentowanie stałe bądź zmienne. Jednocześnie należy pamiętać, że oprocentowanie stałe udzielane jest wyłącznie na określony czas — najczęściej jest to 5-7 lat, po czym przechodzi się na oprocentowanie zmienne. Stałe stopy procentowe będą korzystne w przypadku niestabilnej sytuacji, jaka panuje na rynkach finansowych. Więcej na temat oprocentowania kredytu mieszkalnego można dowiedzieć się na stronie internetowej https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/kredyt-megahipoteka.html

Dodatkowe zabezpieczenia

Banki mogą wymagać od klienta ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zazwyczaj jest to zakup polisy ubezpieczeniowej bądź poręczenie osoby trzeciej, która w określonych przypadkach zobowiązuje się spłacać w imieniu klienta banku kredyt. Warto pamiętać, że dodatkowe zabezpieczenie zazwyczaj wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, jednak w przypadku nieco bardziej ryzykownych kredytów bywa nieodzowne. Nie zawsze bowiem ustanowienie hipoteki będzie dla banku wystarczające.

W ilu bankach jednocześnie można złożyć wniosek kredytowy?

Klienci najczęściej składają wniosek o kredyt mieszkaniowy w 2-3 bankach jednocześnie. W tym kontekście prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń, zatem teoretycznie można odpowiedzieć na każdą ofertę. Niemniej jednak samo złożenie wniosku wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, które są czasochłonne. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wybór kilku ofert, które spełniają oczekiwania klienta. 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version