Najważniejsza rola życia. Lubelska fundacja szkoli przyszłych ojców

child g5d9a1fbbc 1920 2022 12 21 183818

Pakiety kart motywacyjnych dla ojców – „O rolach taty, których mama zastąpić nie może” – trafiły na oddział noworodkowy Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Karty przekazała Fundacja Holistyczne Centrum Wsparcia.

– Chcielibyśmy, żeby przyszli ojcowie świadomie pełnili swoją rolę wychowawczą – mówi Monika Krupa z Fundacji. – Nawiązywali więzi i byli po prostu szczęśliwi.

– Od wielu lat jak tutaj pracuję podkreślam, że tato jest tak samo ważnym rodzicem, od samego początku, jak mama – uważa Aneta Libera ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Ta akcja wpisuje się w nasze priorytety i nasz sposób patrzenia na rodzicielstwo. Nie tylko macierzyństwo, ale i ojcostwo, które jest tak samo ważne. Ojciec dla syna i dla córki to jest ta osoba, która warunkuje jak my później, w dorosłym życiu funkcjonujemy w relacjach z innymi, nawiązujemy więzi. To jest bardzo ważna inwencja.

– Jestem przede wszystkim świeżo upieczonym ojcem. Nie bójmy się być tatą. Bycie tatą to nie tylko obowiązki i odpowiedzialność, ale to też jest wielka przygoda – mówi jeden z ojców.

– Już na szkole rodzenia zawsze podkreślam: nie bójcie się, panowie, bycia rodzicem. Możecie robić wszystko to, co mama. Poza karmieniem piersią, ale karmić też możecie. Przewijać, kangurować. To w tym momencie zaczyna się budowanie więzi i chyba o tę więź właśnie walczymy – mówi Aneta Libera.

– Chcemy propagować tę ideę, że tata jest równie ważny jak mama – zaznacza Monika Krupa. – W wielu rolach uzupełnia matkę. Jest w pudełku 15 kart. Mamy pytania otwarte, które mają inspirować każdego ojca do szukania odpowiedzi i unikatowych ról.

CZYTAJ: Lubelska fundacja wspiera przyszłych ojców

– Karty motywacyjne to przesłania, myśli ojców, którzy brali udział w naszym projekcie, dla ojców, którzy za chwilę będą tatusiami – tłumaczy Robert Cybula z Fundacji Holistyczne Centrum Wsparcia, koordynator projektu „Tatowisko 2022”. – Są takie cechy osobowości, które wybraliśmy wspólnie z ojcami jako te, które są istotne, ważne według nas, które mają znaczenie dla kształtowania młodego człowieka, związane z wychowaniem.

– Jedną z cech, którą wybraliśmy, jest stanowczość – opowiada Monika Krupa. – Czy tata powinien być stanowczy? Mamy takie pytania: co stanowczość wnosi w relacje? Kto w twojej rodzinie był bardziej stanowczy? Czy uważasz, że ta cecha może być pomocna w wychowaniu dziecka? Każda karta ma oczywiście inny zestaw pytań.

– Ojcostwo jest dla mnie sensem życia – mówi Tomasz Brodziak, uczestnik programu „Tatowisko”. – Moje dzieci to jest cząstka mnie. Są role opiekuńcze i edukacyjne. Opiekuńcze, to że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, jeżeli jest ojciec. Ojciec jest mężczyzną, jest silny, odważny, rycerski. Wydaje mi się, że to jest szczególnie ważne dla synów, żeby taką postawę kreować, jako dżentelmena. Mój syn mówi do mnie: tato, jak zachowuje się dżentelmen? I muszę mu pokazywać. Nie mogę przy synu popełnić jakiejś gafy, bo on patrzy na mnie, bierze przykład ze mnie. Córka tak samo. Córka przy mnie czuje się pewna. Ona mówi, że tata zawsze ją obroni.

– Tak naprawdę dla syna tata jest zawsze pierwszym bohaterem. Dla córki jest zawsze pierwszą miłością – podkreśla Monika Krupa. – To są takie hasła, które chcielibyśmy, żeby mocno wybrzmiały. Oprócz tych dwóch kart jest jeszcze 15 kart, konkretnych ról ojców, których mamy zastąpić nie mogą. Zabawa z tatą jest na pewno też zupełnie inna. Tata uczy komunikacji, tolerancji, o czym mówi kolejna karta. Istotną rolę pełni w wyznaczaniu granic.

– Nie musicie cały czas, mamusie, być – mówi Aneta Libera. – To jest niezmiernie ważne, żeby ten tata z dzidziusiem od samego początku uczył się, że jest tak samo kompetentnym rodzicem. Poza tym jest od tych pierwszych tygodni atrakcyjną osobą dla dziecka, dla noworodka. Inaczej pachnie, inną ma fakturę skóry, ma inny głos. To chodzi o budowanie więzi pomiędzy ojcem i dzieckiem od początku. Nawet od okresu ciąży, kiedy to tata może do dziecka mówić, do brzucha.

– Hasło, które sobie ukułam na potrzeby tego projektu, które mi w życiu towarzyszy, że właśnie to mama daje ciepło, a tata daje światło, czyli prowadzi do rozwoju, do wszystkich sfer życia – opowiada Monika Krupa. – Są matki, które potrafią dać ciepło i światło. Są też ojcowie, którzy potrafią to dać, ale są też tacy rodzice, którzy nie potrafią dać ani ciepła, ani światła.

Karty  motywacyjne dla ojców powstały w ramach projektu „Tatowisko 2022” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności.

LilKa / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version