Rezygnacja z noszenia pieluszki to zazwyczaj długi proces dla każdego rodzica i malucha, a we wczesnym dzieciństwie stanowi kamień milowy, który wymaga dużo cierpliwości i zachęty. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak przejść przez ten proces, ponieważ każde dziecko jest inne. Czy możliwe jest odpieluchowanie w 3 dni? Tak, to możliwe. Przeczytaj nasze wskazówki, aby dowiedzieć się jak szybko i skutecznie przejść przez proces odpieluchowania.
Przyzwyczajaj jak najwcześniej do korzystania z toalety
Niemowlęta spędzają cały dzień w pieluszce, dlatego tak ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości pieluchy, które są regularnie zmieniane. Warto sprawdzać aktualne promocje na pieluchy, aby ograniczyć wysokie koszta z tym związane. Musisz też zadbać o to, aby skóra dziecka nie uległa stanom zapalnym – dlatego konsekwentnie stosuj kremy ochronne. Dzieci spędzają co najmniej rok lub dwa w pieluchach, często nawet dłużej. Aby odpieluchowanie przebiegło sprawnie – jak najwcześniej przyzwyczajaj dziecko do korzystania z nocnika. W wieku około jednego roku zacznij oswajać dziecko z toaletą. Maluchy lubią być „duże”, tak jak rodzice, a fakt, że mogą korzystać z toalety, jest dla nich czymś naprawdę wyjątkowym (również dla rodziców, ponieważ jest mniej pracy przy obsłużeniu nocnika). Każdego ranka od razu po przebudzeniu zaprowadź dziecko do toalety i zachęcaj je do skorzystania z toalety. Jeśli mieliście spokojniejszy dzień, czynność tę wykonujcie także w popołudniowej jego części.
Weekendy bez pieluszki
W wieku około półtora roku zacznij przeprowadzać eksperymentalne weekendy bez pieluszki. Kiedy planujecie spędzić weekend w domu – ubierz dziecku kolorową bieliznę, która zachęci je do pozbycia się pieluszki (wskazówka: dobrze jest mieć duży zapas bielizny). Przygotuj sobie kartkę i długopis, połóż ją w widocznym miejscu i zanotuj, kiedy dziecko skorzystało toalety. Zachęcaj też dziecko do korzystania z toalety, sadzając je na specjalną nakładkę na deskę sedesową (co około 15-30 minut). Jeżeli masz starsze dziecko – podkreślaj przykład starszego rodzeństwa, koleżanek i kolegów z przedszkola, którzy nie korzystają już z pieluszek – to działa bardzo motywująco.
Bez pieluszki podczas snu
Po pomyślnym zakończeniu oddzielenia od pieluchy w ciągu dnia następuje faza zdejmowania pieluchy podczas snu. Zacznij od zdjęcia pieluchy dziecku podczas codziennego odpoczynku w ciągu dnia. Dzieci szybko się tego uczą, zwłaszcza jeśli konsekwentnie będziesz prowadzić je do toalety przed pójściem spać i ponownie zaraz po przebudzeniu. Kiedy dziecko jest „suche” w ciągu dnia, spróbuj zdjąć pieluchę na noc. Jednocześnie musisz zwracać uwagę za każdym razem na to, gdy dziecko budzi się w nocy. Jeśli budzi się w nocy i płacze, niekoniecznie oznacza to, że śniło mu się coś złego. Zabierz je do toalety, ponieważ powodem budzenia się i płaczu jest zwykle potrzeba z jej skorzystania, ale we śnie dziecko nie jest w stanie tego samodzielnie stwierdzić.
Dodatkowe wskazówki
Obowiązkowe jest umieszczenie pod prześcieradłem w łóżeczku dziecka nieprzemakalnej, nieprzemakalnej wkładki, aby w razie nocnego wypadku nie było zbyt dużo pracy. Znajdź książeczkę, która w zabawny sposób opowiada o odstawieniu od pieluch i często ją czytaj. Wspólnie z dzieckiem przygotuj arkusz lub tablicę i zapisuj udane wydarzenia i „wypadki”. Możesz to zapisać za pomocą naklejek, określając liczbę naklejek, które należy przykleić do małych wygranych, które prowadzą do nagrody, takiej jak popołudniowa aktywność wybrana przez dziecko. Udana separacja dziecka od pieluszki następuje wtedy, gdy dziecko jest na to gotowe, a rodzice mają dużo cierpliwości, czasu i energii, żeby podjąć się tego procesu. Gdy dziecko osiągnie pełną gotowość – rezygnacja z pieluszki przebiegnie szybko i bezproblemowo i, jeżeli dziecko jest wcześnie przyzwyczajane do korzystania z toalety, może nawet odbyć się nawet w 3 dni!
Artykuł sponsorowany