Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zmieni lokalizację. Spór między kurią a władzami KUL

img 20210401 141108 2021 04 01 144712 scaled 2022 12 09 171840

Spór wokół pomnika księdza Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora i założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pomnik stał na skwerze arcybiskupa Józefa Życińskiego obok placu Teatralnego. Wczoraj (08.12) został zdemontowany. Władze KUL chcą przenieść monument na teren kampusu akademickiego. Nie zgadza się z tym Wielki Kanclerz KUL, arcybiskup Stanisław Budzik.

CZYTAJ: Lublin: pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zmienia lokalizację

Arcybiskup zarzucił lubelskiej uczelni, że decyzja o przeniesieniu pomnika została podjęta przez władze uniwersytetu bez jego zgody i pomimo wyraźnego sprzeciwu. Stanowisko metropolity przekazał dziś rano rzecznik kurii lubelskiej Adam Jaszcz.

– Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych – zaznaczył Adam Jaszcz. – Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące. Ksiądz arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik ks. Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Uczelnia odpowiada, że nie musi mieć zgody arcybiskupa i zapewnia, że został on poinformowany o planowanej decyzji. O tym, że zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rektor miał swobodę w podejmowaniu takiej decyzji zapewnia rzecznik prasowy KUL Robert Szwed. – Z jednej strony podjął taką decyzję w ramach swoich kompetencji. Z drugiej strony Wielki Kanclerz KUL ma oczywiście wiele kompetencji, natomiast w sprawach zagospodarowania przestrzennego takich kompetencji nie ma. Rektor oczywiście konsultuje, gromadzi opinie instytucji i środowiska akademickiego oraz tych głosów, które mówiły o tym, że należy w jakiś inny sposób wyeksponować i zaprezentować wizerunek pierwszego rektora KUL. Było ich tak dużo, że rektor podjął decyzję w tym zakresie w taki właśnie sposób.

CZYTAJ: Arcybiskup przeciwny przeniesieniu pomnika ks. Radziszewskiego. Znamy stanowisko kurii

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego przez 4 lata stał na skwerze obok placu Teatralnego. Sugerowano, że monument ma zostać przeniesiony, ponieważ na pobliskim terenie przy Al. Racławickich, obok placu Teatralnego powstanie drugi pomnik byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Rzecznik KUL dementuje te doniesienia i podkreśla, że pomysł na przeniesienie pomnika powstał znaczenie wcześniej, a chodzi o godne uhonorowanie pierwszego rektora KUL.

– Pomnik nie jest wyeksponowany w taki sposób, w jaki oczekiwałoby tego środowisko akademickie uniwersytetu i zapewne mieszkańcy Lublina. Pomnik jest już w tej chwili zabezpieczony. Jest budowana koncepcja, aby ten pomnik został wyeksponowany najprawdopodobniej na otwartym dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego między Centrum Transferu Wiedzy a Collegium Norwidianum. Tam jest wjazd bezpośrednio od Al. Racławickich. A więc wydaje się, że ta przestrzeń będzie dostosowana do oczekiwań związanych z posadowieniem tam pomnika – mówi Robert Szwed.

Pomnik ks. prof. Idziego Radziszewskiego został rozebrany wczoraj (08.12). Monument na dotychczasowym miejscu stał 4 lata. Odsłonięto go 8 grudnia 2018 roku. Docelowo ma być postawiony pomiędzy Collegium Norwidianum a Centrum Transferu Wiedzy przy Al. Racławickich w Lublinie.

RyK / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum

Exit mobile version